Biznes i gospodarka

To największy w historii morski projekt wiatrowy. Dwa etapy budowy pochłoną 65 miliardów koron

Natalia Szitenhelm

27 listopada 2020 12:21

Udostępnij
na Facebooku
2
To największy w historii morski projekt wiatrowy. Dwa etapy budowy pochłoną 65 miliardów koron

Norweska firma Aibel zbuduje dwie platformy dla Dogger Bank. Umowa z Equinor i SSE obejmuje również opcję na trzecią platformę dla tej samej morskiej farmy wiatrowej. materiały prasowe Aibel AS

Norweski gigant naftowy Equinor i spółka zajmująca się energią odnawialną SSE Renewables ogłosiły zamknięcie finansowe pierwszych dwóch faz projektu największej w historii morskiej farmy wiatrowej, poinformowano w komunikacie prasowym 26 listopada. Dwa etapy budowy farmy wiatrowej Dogger Bank pochłoną 65 mld koron, a pożyczek na sfinansowanie projektu udzieliło w sumie 29 banków i trzy agencje kredytów eksportowych.
- Osiągnięcie zamknięcia finansowego dwóch pierwszych faz Dogger Bank jest kamieniem milowym, potwierdzającym nasze zaangażowanie w rentowny rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Duże zainteresowanie pożyczkodawców stanowi podstawę atrakcyjności morskich aktywów wiatrowych w Wielkiej Brytanii i zaufania do SSE i Equinor. Jako przyszły operator farmy wiatrowej jesteśmy dumni, że możemy zrobić ten duży krok naprzód w realizacji tego, co będzie podstawą rozwijającego się węzła wiatrowego na Morzu Północnym - skomentował wiceprezes Equinor ds. rozwiązań energetycznych, Pål Eitrheim, cytowany w komunikacie naftowego przedsiębiorstwa.

Lokalizacja Dogger Bank - ponad 130 km na wschód od wybrzeża Yorkshire w brytyjskim sektorze Morza Północnego.

Każdy projekt będzie miał zainstalowaną moc 1,2 GW. Pierwszy projekt ma wejść do eksploatacji w 2023 r., licencja będzie ważna przez 50 lat.

Norweski wkład w międzynarodowy rynek

Budowa farmy wiatrowej Dogger Bank to projekt międzynarodowy. Jej właścicielem są Brytyjczycy, którzy chcą zwiększyć dostęp Wielkiej Brytanii do źródeł energii odnawialnej. Dogger Bank, gdy zostanie ukończony, ma dostarczać pięć proc. brytyjskiego zużycia energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniom ok. 6 mln brytyjskich gospodarstw domowych każdego roku, czytamy w komunikacie. - Equinor chce być wiodącą firmą w transformacji energetycznej i pomagać rządowi Wielkiej Brytanii w realizacji jego 10-punktowego planu na rzecz ekologicznej przyszłości przemysłowej. Dzięki samej skali projektu dostarczyliśmy rekordowo niskie ceny kontraktowe na rynek brytyjski, a jako operator farmy wiatrowej będziemy nadal dostarczać wartość do Wielkiej Brytanii przez nadchodzące lata. Dogger Bank będzie wytwarzał odnawialną energię elektryczną dla brytyjskich domów, jednocześnie tworząc miejsca pracy i przyciągając znaczące inwestycje do Wielkiej Brytanii - skomentował Eitrheim. 

Equinor, który chce stać się światowym potentatem energetyki morskiej, będzie kierować operacjami na Dogger Bank. 

Poniżej: Dogger Bank zasilą największe na świecie turbiny wiatrowe Haliade-X o mocy 13 MW. Wysokość turbiny to 248 m. W pierwszych dwóch fazach budowy planowane jest zainstalowanie 190 turbin, których łączna moc wyniesie 247 MW. Jak informuje Equinor, ‘jeden obrót Haliade-X 13 MW może wygenerować wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii przez ponad dwa dni’. Nad turbiną pracuje General Electronics. 

GE Renewable Energy materiały prasowe

GE Renewable Energy materiały prasowe

Pożyczki z 29 banków

Pożyczek na budowę dwóch z trzech faz projektu udzieliło Equinorowi i SSE renewables 29 banków, m.in. Santander, Lloyds Bank czy Societe Generale. Pieniądze popłyną także z trzech agencji kredytowych: Bpifrance Assurance Export, Szwedzkiej Agencji Kredytu Eksportowego (EKN) i Norweskiego Instytutu Gwarancji Kredytu Eksportowego (GIEK). - Osiągnięty poziom zainteresowania odzwierciedla jakość projektu i umożliwia osiągnięcie wysokiego zwrotu z kapitału akcjonariuszy - skomentował wiceprezes Equinor.

Wszyscy skorzystają

GIEK gwarantuje pożyczkobiorcom w sumie 3,6 mld NOK, pod warunkiem, że dwie norweskie firmy zostaną wybrane jako dostawcy Dogger Bank. Aibel dostarczy platformy transformatorowe (HVDC - platformy wysokiego napięcia prądu stałego), a OHT (OHT Alfa Lift AS) zapewni usługi transportowe i instalacyjne fundamentów morskich i elementów przejściowych, czytamy w komunikacie agencji. 

Z wkładu Norwegów w międzynarodowy projekt cieszy się minister przemysłu, Iselin Nybø, która jest bardzo zadowolona, że to właśnie dostawcy morskiej energii wiatrowej okazali się najbardziej konkurencyjni, jeśli chodzi o rozwój Dogger Bank w brytyjskim sektorze Morza Północnego. - Dogger Bank ma zwiększyć dostęp Wielkiej Brytanii do energii odnawialnej i muszę pogratulować Equinor i SSE wspaniałej pracy, która została tutaj wykonana. To satysfakcjonujące, że GIEK przyczynia się do wzmocnienia norweskich dostawców, nie tylko w tym projekcie, ale w całym sektorze morskiej energetyki wiatrowej - skomentowała szefowa resortu.

W Wielkiej Brytanii Equinor prowadzi operacje od ok. 35 lat. Obecnie obsługuje trzy morskie farmy wiatrowe, w tym pierwszą na świecie pływającą farmę wiatrową, Hywind Scotland. Oprócz rozwoju Dogger Bank, Equinor planuje rozbudowę dwóch swoich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii.

Pierwsze dwie fazy projektu - Dogger Bank A i B mają zostać ukończone do 2026 roku. Trzecia, ostatnia faza budowy - Dogger Bank C na razie nie ma określonego terminu zakończenia jej budowy, Equinor informuje tylko, że zamknięcie finansowe projektu planowany jest “w późniejszym etapie”.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

28-11-2020 21:40

Ekolodzy albo jeszcze nie dostali zlecenia, albo są na etapie negocjacji. Wieszanie się na wiatrakach, jeszcze kręcących się, to będzie musiało słono kosztować...

Bogusław K

28-11-2020 00:03

a co na to ekolodzy i greta thunberg/ochrona zwierząt? planeta swoje "pierdy" ziemskie przetworzy tak czy siak - wszystko sie spali nawet plastik zamieni sie w węgiel czy wodę (z węgla się przecież wziął). Baterie samochodów itp i ich radioaktywność to już pewnie każdy wie, ale poza tym, ten niby czysty prąd = śmierć wielu gatunków ptaków i potem zaburzenie łańcucha pokarmowego - ropa jest wciąż najbardziej ekologiczna, ew grafen: po co się tak pierdzielą niech lepiej od razu wjadą z darmową energią, ale nie... "teatrzyk" na tym nie polega...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok