Aktualności

Equinor stworzy największą na świecie pływającą farmę wiatrową

Emil Bogumił

10 lipca 2020 09:53

Udostępnij
na Facebooku

Equinor chce zdominować rynek morskich farm wiatrowych. Fot. publicdomainpictures.net

Equinor, norweski potentat na rynku energetycznym i naftowym, wybuduje największą na świecie pływającą farmę wiatrową. Odbiorcą przedsięwzięcia nie będzie jednak Norwegia. Projekt Firefly zostanie zrealizowany u wybrzeży Korei Południowej.
Budowa pływającej farmy wiatrowej powinna rozpocząć się w 2023 roku. Turbiny mają być gotowe do działania trzy lata później. Realizacja nowatorskiego projektu ma sprawić, że Equinor stanie się liderem branży. Najprawdopodobniej farma, umiejscowiona 80 kilometrów od wybrzeża Ulsan w Korei Południowej, będzie produkowała 800 MW energii. Oznacza to, że stanie się największą tego typu konstrukcją na świecie. Koreańczycy nie zdecydowali jeszcze, które turbiny staną u wybrzeży kraju. W zależności od rozmiaru, Equinor wybuduje od 60 do 100 wiatraków.

Dziewięć razy większa od norweskiego odpowiednika

Equinor pracuje również nad projektem w Norwegii. W październiku 2019 roku podpisano kontrakt, który umożliwił budowę pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen na Morzu Północnym. Turbiny o łącznej mocy 88 MW zaopatrzą w energię elektryczną platformy Snorre i Gullfaks.
Farma wiatorwa Hywind Tampen
Farma wiatorwa Hywind Tampen Fot. Laila Sømme / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Equinor rozważa również stworzenie morskich farm wiatrowych niedaleko Irlandii oraz Wysp Kanaryjskich. Nie ujawnia jednak kosztów, które towarzyszą tego typu przedsięwzięciom. Według danych szacowany koszt norweskiej Hywind Tampen wynosi około 5 mld NOK.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram