Biznes i gospodarka

To był rekordowy rok dla eksportu: Norwegia sprzedała ryby za ponad 175 000 000 000 koron

Monika Pianowska

09 stycznia 2025 10:30

Udostępnij
na Facebooku
To był rekordowy rok dla eksportu: Norwegia sprzedała ryby za ponad 175 000 000 000 koron

Łosoś, który pochodzi głównie z hodowli, osiągnął najwyższą wartość 122,9 miliarda koron. stock.adobe.com/licencja standardowa

Chociaż ten rok charakteryzował się cięciami kwot połowowych dorsza i wyzwaniami w produkcji łososia, Norwegia wyeksportowała w 2024 r. owoce morza o wartości 175,4 miliarda koron, co stanowi nowy rekord. Należy jednak mierzyć go w koronach, ponieważ w przeliczeniu na euro wynik pozostaje bez zmian.
Jak pisze w styczniowym komunikacie prasowym Norweska Rada ds. Ryb i Owoców Morza (Norges sjømatråd), zeszłoroczny wynik jest o 3,7 miliarda wyższy niż w poprzednim analogicznym okresie. Norwegia sprzedała w zeszłym roku 2,8 miliona ton owoców morza do 152 krajów. Na czele listy klientów znajdują się Polska i Dania, będące głównymi miejscami dalszego przetwórstwa norweskich ryb, a następnie USA.

Nowi fani łososia

Łosoś, który pochodzi głównie z hodowli, osiągnął najwyższą wartość 122,9 miliarda koron, co stanowi wzrost o 617 milionów w porównaniu z poprzednim rekordem z 2023 r. Na drugim miejscu znalazł się dorsz z 11,7 miliarda, a na trzecim makrela z 8,3 miliarda.
Największy wzrost wartości norweskich owoców morza w 2024 r. odnotowano w Chinach, gdzie zwiększyła się o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 9,4 miliarda koron. Korea Południowa i Wielka Brytania zajmują kolejne dwa miejsca na liście rynków wschodzących ubiegłego roku.
– W Azji łosoś cieszy się nadal dużym zainteresowaniem, ponieważ jest uważany za codzienny luksus wśród konsumentów w takich krajach jak Tajlandia, Chiny, Wietnam i Korea. Ponadto łosoś mocno zadomowił się w trendach kulinarnych, takich jak sushi, sashimi i poke bowle na całym świecie, a także w segmencie codziennych dań w Europie – twierdzi dyrektor generalny Norweskiej Rady ds. Ryb i Owoców Morza, Christian Chramer.
Największy wzrost wartości norweskich owoców morza w 2024 r. odnotowano w Chinach.

Największy wzrost wartości norweskich owoców morza w 2024 r. odnotowano w Chinach.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Zawirowania walutowe

W ciągu minionych dwunastu miesięcy odnotowano duże wahania cen, a wzrost był szczególnie silny pod koniec roku w przypadku łososia, pstrąga, krewetek, śledzia i makreli.
– Efekt walutowy, który w ostatnich latach był ważnym czynnikiem wzrostu, w zeszłym roku osłabł, ale nadal był najważniejszym powodem wzrostu wartości korony norweskiej – wyjaśnia Chramer. – Licząc w euro, które jest naszą najważniejszą walutą eksportową, wartość ta nie uległa zmianie w porównaniu do 2023 roku – dodaje.
Minister rybołówstwa Marianne Sivertsen Næss zapowiedziała, że ​​w 2025 r. parlament przedstawi sprawozdanie na temat akwakultury. Może ono zmienić przepisy dotyczące m.in. wszy morskich, śmiertelności i ochrony dzikiego łososia.
– Nowy rok przyniesie nowe wyzwania, ale też nowe możliwości. Wierzę, że branża owoców morza będzie się nadal rozwijać, tworzyć miejsca pracy i zyskiwać na wartości w całym kraju – mówi Næss cytowana w komunikacie prasowym Norges sjømatråd.
Źródła: Norges sjømatråd, E24
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok