Biznes i gospodarka

Tańszy prąd i pełniejsze zbiorniki. Poprawa sytuacji na norweskim rynku energetycznym

Emil Bogumił

10 listopada 2022 13:05

Udostępnij
na Facebooku
Tańszy prąd i pełniejsze zbiorniki. Poprawa sytuacji na norweskim rynku energetycznym

Norweskie elektrownie wodne znalazły się w lepszej sytuacji, jednak problemy wciąż mogą pojawić się wiosną 2023 roku. Fot. Rune Engsæter/NVE (zdjęcie poglądowe)

Mieszkańcy południowej Norwegii zapłacą średnio 27 øre za kilowatogodzinę, wynika z danych Nord Pool. Kwota odnotowana 10 listopada to druga najniższa cena prądu w ciągu roku. Zadowalające informacje przekazał również Urząd ds. Energii i Zasobów Wodnych (NVE).
Z najnowszych danych wynika, że od 31 października do 6 listopada wysoka temperatura, mała produkcja energii i znaczne opady deszczu przyczyniły się do wypełnienia norweskich zbiorników hydroelektrowni. – Było cieplej niż zwykle, a zużycie prądu zatrzymało się na niższym poziomie niż średnia z ostatnich 10 lat. W tym samym czasie w południowej Norwegii występowały znaczne opady – skomentowała dyrektorka departamentu w NVE, Inga Nordberg. – Utrzymuje się trend niskiej produkcji energii. [...] Jest mniejsza niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 10 lat – dodaje urzędniczka.

Od 31 października do 6 listopada poziom wypełnienia zbiorników wodnych w południowej Norwegii wzrósł o 3,4 punktu procentowego. W ciągu ostatnich sześciu tygodni ten sam wskaźnik poprawił się o 17,3 punktu procentowego. – Rzadko obserwujemy takie wzrosty o tej porze roku – podsumowuje NVE.

Norweski prąd coraz tańszy

10 listopada cena prądu w południowych regionach Norwegii spadła do 27 øre za kilowatogodzinę. To druga najniższa kwota w ciągu roku. Gospodarstwa domowe płaciły mniej jedynie 6 października, kiedy do rachunków dopisywano 23 øre za każdą zużytą jednostkę energii. W czwartek niewiele mniej płacili mieszkańcy środkowej Norwegii (25 øre) oraz północnej Norwegii (22 øre). Po doliczeniu podatków opłaty nie przekroczą 90 øre.
Od 31 października do 6 listopada średnia cena prądu w południowej Norwegii wynosiła 76 øre i spadła w porównaniu z poprzednim tygodniem o około 30 proc.

Od 31 października do 6 listopada średnia cena prądu w południowej Norwegii wynosiła 76 øre i spadła w porównaniu z poprzednim tygodniem o około 30 proc.Fot. zdjęcie poglądowe, Pixabay

– W nadchodzącym okresie przewidujemy ciepłą pogodę. Jednak do zbiorników stopniowo napływać może mniej wody. Coraz więcej opadów pojawi się pod postacią śniegu – zwraca uwagę NVE. Urząd przyznał także, że nie wiadomo jak długo utrzymają się niskie ceny prądu w południowej Norwegii. Sytuacja zależy nie tylko od pogody, ale również od niestabilnego rynku europejskiego oraz cen surowców. Te czynniki pozostają niepewne.

Źródła: NVE, Nord Pool
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok