Biznes i gospodarka
Tak źle nie było od blisko czterech lat. Wszystko przez ropę i gaz
1

Norwegowie stracili na niższym wolumenie oraz gorszych cenach surowców. Fot. Øyvind Hagen, materiały prasowe Equinor
W czerwcu 2025 roku norweski nadwyżka handlowa znacząco się zmniejszyła, osiągając 47,4 mld NOK, co stanowi spadek o 28,8 proc. w porównaniu z czerwcem 2024. Najważniejszym czynnikiem tej redukcji były najniższe od niemal czterech lat przychody z eksportu surowców – przede wszystkim ropy i gazu.
Eksport Norwegii w czerwcu wyniósł 139,4 mld NOK, co oznacza spadek o 9,5 proc. rok do roku. Import osiągnął poziom 92,0 mld NOK, czyli wzrósł o 5,2 proc. w stosunku do czerwca poprzedniego roku. Różnica między eksportem a importem dała przy tym 47,4 mld NOK nadwyżki. Za słabszy wynik odpowiada głównie spadek dochodów ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego. Wzrost importu wpływał również na ogólną równowagę handlową kraju.
Drastyczny spadek eksportu surowców
Eksport ropy wyniósł 32,9 mld NOK, co oznacza spadek o 24,0 proc. w ujęciu rok do roku. To najniższy wynik od września 2021 roku. Cena ropy naftowej typu brent osiągnęła średnio 680 NOK za baryłkę, o 208 NOK mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie wyeksportowano 48,3 mln baryłek – mniej więcej tyle samo co rok wcześniej. W przypadku gazu przychody spadły o 7,3 proc., osiągając 41,5 mld NOK – najniższy poziom od dziewięciu miesięcy, przy spadku wolumenu eksportu o 10,9 proc.
Gospodarka kontynentalna ma się dobrze
W przeciwieństwie do surowców, eksport produktów kontynentalnych (tzw. fastland) wzrósł o 15,1 proc. do 65,0 mld NOK. Główną rolę odegrały duże transakcje związane z dostawami sprzętu do projektów morskiej energetyki wiatrowej, a także wzrost eksportu rafinowanych produktów ropopochodnych o prawie 50 proc., do poziomu 4,3 mld NOK.
W tym samym czasie eksport ryb, w tym łososia, skorupiaków i dorsza, wzrósł o 9,2 proc., osiągając wartość 12,7 mld NOK. Silniejsza korona (o 0,5 proc. według indeksu I44) wpływała na obniżenie przychodów eksporterów przy równoczesnym ułatwieniu importu tańszych dóbr.
W tym samym czasie eksport ryb, w tym łososia, skorupiaków i dorsza, wzrósł o 9,2 proc., osiągając wartość 12,7 mld NOK. Silniejsza korona (o 0,5 proc. według indeksu I44) wpływała na obniżenie przychodów eksporterów przy równoczesnym ułatwieniu importu tańszych dóbr.
W czerwcu 2025 roku redukcja eksportu surowców energetycznych była głównym czynnikiem obniżenia norweskiej nadwyżki handlowej do 47,4 mld NOK, pomimo wzrostu eksportu produktów kontynentalnych i ryb. Spadek wartości importu surowców energetycznych oraz wzrost importu dóbr konsumpcyjnych i przemysłowych spowodowały, że różnica między eksportem a importem była znacznie mniejsza niż w czerwcu ubiegłego roku.
To może Cię zainteresować
13 godzin temu
7
0
Zgłoś