Biznes i gospodarka

Tak dobrze jeszcze nie było: rekordowy bilans handlowy Norwegii

Emil Bogumił

24 stycznia 2022 14:10

Udostępnij
na Facebooku
Tak dobrze jeszcze nie było: rekordowy bilans handlowy Norwegii

Dodatni bilans to zasługa przede wszystkim zysków ze sprzedaży ropy naftowej, gazu oraz ryb i owoców morza. Fot. Blue Mango, materiały prasowe Equinor

Ponad 1 377 mld koron norweskich wyniósł w 2021 roku norweski eksport. Sprzedane za granicę towary jeszcze nigdy w historii gospodarki kraju fiordów nie osiągnęły takiej wartości. Za sukces odpowiadają przede wszystkim wysokie ceny ropy naftowej i gazu.
W ubiegłym roku z Norwegii wyeksportowano towary o wartości 1 377,8 mld NOK. Na rekordową kwotę wpływ miała sprzedaż:

  • ropy naftowej – 349,6 mld NOK,
  • gazu ziemnego – 475,8 mld NOK,
  • towarów gospodarki kontynentalnej – 541,1 mld NOK (w tym ryby i owoce morza 116,6 mld NOK).

Zyski wynikające z eksportu ropy naftowej, gazu ziemnego oraz produktów pochodnych odpowiadały w 2021 roku za 60,7 proc. przychodu Norwegii.

Po problemach 2020 roku nie ma już śladu

Wartość towarów sprowadzonych w 2021 roku do Norwegii zatrzymała się na poziomie 846,8 mld NOK. Oznacza to, że bilans handlowy wyniósł przed rokiem rekordowe 531 mld NOK. – Nastąpił korzystny z punktu widzenia Norwegii rozwój cen towarów importowych i eksportowych. Towary, które sprzedajemy, miały średnio znacznie wyższy wzrost cen niż towary, które importujemy – tłumaczy na łamach Børsen kierownik działu statystyk handlu zagranicznego Espen Kristiansen.
Wartość eksportu gazu ziemnego była w 2021 roku czterokrotnie wyższa niż w 2020 roku. Wpływy osiągnęły najwyższy poziom w historii.

Wartość eksportu gazu ziemnego była w 2021 roku czterokrotnie wyższa niż w 2020 roku. Wpływy osiągnęły najwyższy poziom w historii./zdjęcie poglądowe, fot. Materiały prasowe PGNiG

Za większość wpływów do norweskiej gospodarki odpowiadają kraje Europy. Wartość norweskiego eksportu wyniosła na Starym Kontynencie 1 142,8 mld NOK. Polska przed rokiem sprowadziła z Norwegii towary o łącznej wartości 29 mld koron.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok