• Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Biznes i gospodarka

Stopy procentowe w Norwegii. Norges Bank daje sygnał do zmiany

Emil Bogumił

20 czerwca 2025 10:15

Udostępnij
na Facebooku
6
Stopy procentowe w Norwegii. Norges Bank daje sygnał do zmiany

To pierwszy taki ruch Norges Bank od pięciu lat. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norges Bank podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Instytucja zwraca uwagę, że to początek „ostrożnej normalizacji”. Jeśli sytuacja gospodarcza potwierdzi obecne prognozy, spadek będzie kontynuowany jeszcze w 2025 roku.
Komitet ds. polityki pieniężnej i stabilności finansowej zdecydowanie opowiedział się za obniżką stopy głównej o 0,25 pkt proc. Obecny poziom – 4,25 proc. – obowiązuje od 20 czerwca 2025 roku. Decyzja wynika z obserwowanego spadku inflacji i wyhamowania tempa wzrostu cen, które okazały się niższe, niż oczekiwano w marcu tego roku.

Szefowa Norges Bank, Ida Wolden Bache, zaznacza, że choć pandemia została już dawno zażegnana, inflacja wciąż przekracza cel na poziomie 2 proc., a na obecnym etapie nie ma mowy o powrocie do sytuacji sprzed dekady poprzedzającej COVID-19. Bank centralny prowadzi politykę wyhamowywania gospodarki – stopa od grudnia 2023 była podwyższana, aby przeciwdziałać nadmiernemu wzrostowi cen. Obniżka o 0,25 pkt ma być pierwszym krokiem w kierunku powrotu do stanu równowagi.

Stopy procentowe w Norwegii. Dlaczego doszło do obniżki?

Poza spadkiem inflacji, Norges Bank bierze pod uwagę sytuację na rynku pracy, gdzie bezrobocie wzrosło nieznacznie, z poziomu bardzo niskiego, a gospodarka zbliża się do potencjału pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnych. Wymaga to ostrożnego balansowania – z jednej strony chodzi o zacieśnianie polityki pieniężnej, aby nie dopuścić do ponownego wzrostu cen, z drugiej – o łagodzenie jej skutków, by nie zahamować rozwoju gospodarczego ani wzrostu zatrudnienia.

Prognozy banku zakładają, że stopa bazowa zmniejszy się do nieco poniżej 4,0 proc. pod koniec 2025 roku, a sięgnie około 3,0 proc w 2028 roku. Bank centralny oczekuje spadku średniej stopy kredytu hipotecznego z obecnych 5,6 proc. do około 4,6 proc. w 2028 roku.
Norges Bank ma trzy podstawowe cele: zapewnienie niskiej i stabilnej inflacji (około 2,0 proc.), doprowadzenie do stabilnego rozwoju gospodarczego oraz możliwie niskiego wskaźnika bezrobocia.

Norges Bank ma trzy podstawowe cele: zapewnienie niskiej i stabilnej inflacji (około 2,0 proc.), doprowadzenie do stabilnego rozwoju gospodarczego oraz możliwie niskiego wskaźnika bezrobocia.Fot. Nils S. Aasheim/Norges Bank

Kurs korony norweskiej a stopy procentowe

Na czwartkową decyzję Norges Banku zareagował kurs korony norweskiej:

– dolar amerykański podrożał z poziomu 9,98 do 10,09 NOK (obecnie: 10,06 NOK),
– euro podrożało z poziomu 11,44 do 11,56 NOK (obecnie: 11,58 NOK),
– złotówka podrożała z poziomu 2,68 do 2,70 NOK (obecnie: 2,71 NOK).

Jak zapewniają władze norweskiego banku centralnego, zmiany na rynku walut wywołane obniżką stóp procentowych zostały wzięte pod uwagę w analizach instytucji.

Zmiany w polityce USA przyczyniły się do dużych wahań na rynkach finansowych. Korona osłabiła się podczas zawirowań na rynku w kwietniu, ale od tego czasu ponownie się wzmocniła i była silniejsza w ostatnim tygodniu, niż szacowaliśmy w marcu. Po opublikowaniu przez nas decyzji w sprawie stóp procentowych korona nieco osłabła, co również założyliśmy w naszych analizach~ Ida Wolden Bache, prezeska Norges Banku.

Stopa procentowa w Norwegii. Kiedy kolejna obniżka?

W komunikatach i wystąpieniach padły również ostrzeżenia dotyczące wysokiego poziomu niepewności – wpływ konfliktów międzynarodowych, napięcia handlowego i zmian polityki w USA może zakłócić ścieżkę obniżek stóp. W scenariuszu niekorzystnym – gdyby inflacja nie spadała zgodnie z planem – bank zastrzega, że może być zmuszony do ponownego zaostrzenia polityki pieniężnej.

W projekcjach ścieżka stóp zmierza ku wartościom 4,0 proc. w 2025 i 3,0 proc. w 2028 roku, co oznacza spadek kosztów kredytowych, również hipotecznych. Ze względu na liczne zagrożenia zewnętrzne – od konfliktów międzynarodowych po niestabilność rynków – droga do celu będzie wymagała elastyczności i gotowości reagowania.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

21-06-2025 16:41

Mi nie zależy ani na prawicy ani na lewicy tylko na tym by mi i innym się dobrze żyło. I jedni i drudzy mają swoje za uszami, a politycy to zazwyczaj ludzie z przerośniętym ego. Problem w tym że mają ogromny wpływ na nasze życie i warto się im patrzeć na ręce.

Eldur

21-06-2025 11:57

Xx1 w jednym poscie krytykujesz prawice, a zaraz potem w drugim lewice.

Karol Pitek

21-06-2025 09:38

Kto miał kupić dolary czy złotówki to zrobił to przed rentemøtet i czeka na wakacje

Xx1

21-06-2025 09:25

Jak się słucha lewaków norweskich to aż ciarki ze strachu przechodzą że ci ludzie mają wpływ na nasze życie. Wczoraj słuchałem jak norweska dziennikarka żaliła się że w USA wchodzą zakazy zmiany płci dzieciom. Mówiła o tym że można to stwierdzać już u małego dziecka i wdrażać zmianę płci u nieświadomych dzieci. Zaczęła pleść takie lewackie brednie że nie dało się tego słuchać. Poza tym to jest wielkie lobby z USA, które zarabia gigantyczne pieniądze na tym, piorą mózgi ludziom na całym świecie. Słuchałem też lewaka z Moss, który choć wiedzę miał ogromną to twierdził że ludzie powinni dbać o środowisko, żyć skromnie. Potępiał trędy życia w luksie. Przypominał mi takich „filozofów” jak Lenin czy Trocki, którzy w życiu ani jednego odcisku na dłoni się nie nabawili a uważali że wiedzą jak ludzie powinni żyć. Jak Leninowi przyszło sterować ekonomią to skończyło się to bieda, głodem i śmiercią. Wystarczy odwiedzić Kubę czy inne kraje komunistyczne by przypomnieć sobie jak marksizm wygląda w praktyce. Nasz byt zawsze był napędzany rządzą lepszego życia. Bez chciwych kapitalistów nie ma rozwoju, trzeba im tylko patrzeć na ręce. Papierz Juliusz II choć dzięki łapówce dostał się na swoje stanowisko to sfinansował największe dzieła Renesansu. Udało mu się namówić Michała Anioła będącego rzeźbiarzem do wymalowania kaplicy Sykstyńskiej i tam pokazał jakim był geniuszem, choć sam tego nie rozumiał. Świat potrzebuje takich ludzi jak Stew Jobs, by się rozwijać, a tacy „filozofowie” jak Lenin czy Trocki niech im się na ręce patrzą.

Xx1

21-06-2025 09:05

Dziwne jest to że Korona niespodziewanie zaczęła piać się w górę i po tylu latach obniżono stopy procentowe by ją zdusić. Poprzedni prawicowy rząd nawet nie krył się specjalnie z tym że słaba Korona to większy eksport i więcej kasy dla najbogatszych. Jeśli to było celowe działanie to po tym jak wielu Norwegów nie będzie stać by wyjechać za granicę to raczej głosów AP nie przybędzie. Norweska prawica nie dba o średnią klasę, dla nich liczą sie gigantyczne dochody państwa i garstki najbogatszych. Pewnie wtedy łatwiej się steruje państwem, ale młodzi nie mają możliwości rozwoju a by był rozwój to starzy muszą czuć oddech młodych na plecach. Na WP dziś widziałem artykuł że Polska wraz z Litwą, Łotwa i Estonia chcą w Polsce wybudować gigantyczne centrum AI za 3mld euro. W głowie się nie mieści że Norwegia ma tyle kasy i zamiast inwestować to w rozwój własnych obywateli to woli to trzymać na giełdzie gdzie może to stopnieć w ciągu jednej nocy jeśli Trump wstanie lewą nogą i powie że przeprowadzi atak nuklearny na jakiś kraj, później się rozmyśli, jak to on, ale kasa z giełdy wyparuje.

Jossi

20-06-2025 17:38

A tak sie norki cieszyły, że $ ponizej 10 NOK. Za to złotówka juz min 0,5gr nizej

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok