Biznes i gospodarka

Sprawa jest jasna: Norwegia nie osiągnie swoich celów klimatycznych na czas

Monika Pianowska

25 listopada 2022 17:50

Udostępnij
na Facebooku
Sprawa jest jasna: Norwegia nie osiągnie swoich celów klimatycznych na czas

Polityka Norwegii dotycząca zielonej transformacji do 2030 r. jest nierealistyczna. stock.adobe.com/licencja standardowa

Zgodnie z nowym raportem Energy Transition Norway 2022, który norweskie towarzystwo klasyfikacyjne Det Norske Veritas (DNV) opracowało na zlecenie Norsk Industri, dzisiejsze środki klimatyczne przyczyniają się jedynie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Norwegii o 25 procent do 2030 roku. Celem jest zaś redukcja o 30 proc. więcej.
– Polityka Norwegii dotycząca zielonej transformacji do 2030 r. jest nierealistyczna. Gdy widzi się takie wyniki, można mówić o całkowitym niepowodzeniu – komentuje dyrektor zarządzający Stein Lier-Hansen z Norsk Industri.

To się raczej nie uda

Dalsza perspektywa również maluje się w mało optymistycznych barwach. Z badań DNV wynika, że Norwegii uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 79 proc. do 2050 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Tymczasem kraj fiordów zobowiązał się do osiągnięcia celu 100-procentowych cięć. Prawdopodobnie jednak bardziej rygorystyczne kroki, które pomogłyby Norwegii zrealizować zamierzenia, nie pojawią się wraz z obecną ani prawdopodobną przyszłą norweską polityką.
Z tegorocznego raportu wynika również, że Norwegia zmierza w kierunku importu energii elektrycznej netto w latach 2026-2030, a równowaga energetyczna jest zagrożona. Zarówno produkcja prądu, jak i zapotrzebowanie na moc stanowią obecnie wyzwanie.
Rekordowo wysokie ceny energii elektrycznej w połączeniu z przewidywanym deficytem mocy w latach 2026-2030 hamują rozwój nowego zielonego przemysłu.

Rekordowo wysokie ceny energii elektrycznej w połączeniu z przewidywanym deficytem mocy w latach 2026-2030 hamują rozwój nowego zielonego przemysłu. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Im dalej w las, tym… mniej zieleni?

Potrzeba więcej energii ze źródeł odnawialnych, aby osiągnąć cele klimatyczne, gdy sektory takie jak przemysł, transport oraz produkcja ropy i gazu mają zostać zelektryfikowane, podkreśla Norsk Industri. Uważa również, że ​​za bardzo skupiono się na osiągnięciu wysokich cen energii, aby zapewnić dochód sektorowi publicznemu, niż na zielonej transformacji.
DNV dodaje, że dzisiejsze rekordowo wysokie ceny energii elektrycznej w połączeniu z przewidywanym deficytem mocy w latach 2026-2030 hamują rozwój nowego zielonego przemysłu.

Źródła: DNV, Norsk Industri, NTB
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok