Biznes i gospodarka

Słaby kurs korony i wysokie stopy procentowe winą Norges Bank? „Mógł działać szybciej”

Emil Bogumił

09 maja 2024 17:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Słaby kurs korony i wysokie stopy procentowe winą Norges Bank? „Mógł działać szybciej”

Korona norweska wciąż nie poprawiła kursu wobec dolara i euro. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Prezeska Norges Bank Ida Wolden Bache odpowiadała na pytania parlamentarzystów w trakcie posiedzenia Komisji Finansów. Rozmowa dotyczyła polityki fiskalnej Norwegii. W kraju fiordów nie milkną także echa Norges Bank Watch 2024. Raport obwinia bank centralny za obecną sytuację w państwie.
Przesłuchanie przed Komisją Finansów dotyczyło raportu Ministerstwa Finansów, który powstał z uwzględnieniem Norges Bank Watch 2024. Wśród tematów pojawiła się kwestia korony norweskiej. Parlamentarzyści pytali, z jakiego powodu obserwowany jest tak słaby kurs korony. – Trudno wyjaśnić wszystkie zmiany kursu korony, zwłaszcza z dnia na dzień i z tygodnia na tydzień – skomentowała Ida Wolden Bache.

Zaznaczyła, że na wartość krajowego pieniądza mają wpływ stopy procentowe w Norwegii oraz wśród jej partnerów handlowych. – Jest wiele innych czynników, które mogą być ważne. Mogą też istnieć nieco inne kwestie, które w różnym czasie wpływają na rynek walutowy – dodała.

Główny przyczyny słabego kursu korony norweskiej

Ida Wolden Bache zaznaczyła 7 maja, że na słaby kurs korony norweskiej mają wpływ czynniki krajowe, jak i międzynarodowe. Z rozmów z bankami działającymi międzynarodowo, wynika, że na pieniądz kraju fiordów mają wpływ stopy procentowe, cena ropy naftowej oraz ogólna sytuacja na rynkach finansowych. Dodała także, że gdyby Norges Bank nie podniósł stóp procentowych do poziomu 4,5 proc. to kurs korony norweskiej wyglądałby obecnie jeszcze gorzej.

W Norwegii nie milkną echa kwietniowego Raportu o Rynkach Finansowych. Ministerstwo Finansów powołało się w nim na dokument Norges Bank Watch 2024, który opisuje działania banku centralnego w 2023 roku. Wynika z niego, że przedstawiciele Norges Bank byli stale zaskakiwani słabą koroną norweską. Decyzje o podnoszeniu stóp procentowych miały być podejmowane zbyt wolno i zbyt późno. Krajowa instytucja oskarżana jest o działanie opóźnione w stosunku do najważniejszych partnerów handlowych kraju fiordów.
Ustalając stopy procentowe w dobie ostatniego kryzysu, Norges Bank odstąpił od tradycyjnego modelu podwyżek wskaźnika. Gdyby kierował się modelem tradycyjnym, stopy procentowe mogłyby wynosić obecnie około 8,0 proc.

Ustalając stopy procentowe w dobie ostatniego kryzysu, Norges Bank odstąpił od tradycyjnego modelu podwyżek wskaźnika. Gdyby kierował się modelem tradycyjnym, stopy procentowe mogłyby wynosić obecnie około 8,0 proc.Fot. stock.adobe.com/standardowa/VLADO

Ministerstwo Finansów analizuje obecnie działania podejmowane w ostatnich miesiącach przez Norges Bank. Na korzyść banku centralnego działa fakt, że przedstawiciele instytucji brali pod uwagę nie tylko kurs korony norweskiej i inflację, ale także dbali o aktywność gospodarczą oraz poziom zatrudnienia.

Źródła: Ministerstwo Finansów, Norges Bank Watch 2024, E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Karol Pitek

11-05-2024 17:24

Co ty stary pierdo..sz?
Czy to z jakiejś obserwacji? Czy taka fantazja?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok