Biznes i gospodarka

Korona norweska bez szans na poprawę. Co dalej z walutą Norwegii?

Emil Bogumił

06 maja 2024 13:43

Udostępnij
na Facebooku
8
Korona norweska bez szans na poprawę. Co dalej z walutą Norwegii?

To koniec marzeń o wakacjach z silną koroną norweską? Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norwescy ekonomiści coraz mocniej przekonują, że poprawa sytuacji krajowej waluty nie jest zależna od decyzji Norges Bank. Przewidują, że szansą na wzmocnienie korony norweskiej będzie obniżka stóp procentowych w USA. Zza oceanu nie przybyły jednak pozytywne informacje.
– Bez obniżki stóp procentowych w USA będziemy mieli trudności z uzyskaniem stabilnej i nieco silniejszej korony – skomentował na łamach E24 Dane Cekov, strateg Nordea Markets. Ekspert przypuszcza, że pomimo pierwotnych pozytywnych prognoz, korona norweska pozostanie w nadchodzącym sezonie letnim słaba. Zwrócił także uwagę, że rynek walutowy może być rozczarowany brakiem aktywności ze strony Norges Bank. Przyznał, że norweski bank centralny powinien przedstawić nowe prognozy lub uaktualnić terminy przedstawienia obniżki stóp procentowych.

1 maja Bank centralny Stanów Zjednoczonych (Rezerwa Federalna; Fed) podjął decyzję, by nie obniżać stóp procentowych. W trzecim kwartale planowane jest obniżenie wskaźnika przez Europejski Bank Centralny w strefie euro.

Kurs korony norweskiej w pierwszych dniach maja 2024

W pierwszych dniach maja poprawił się kurs korony norweskiej względem dolara amerykańskiego. Amerykańska waluta wyceniana jest na średnio 10,83 NOK w porównaniu do 11,03 NOK 30 kwietnia. Euro sprzedawane jest po 11,67 NOK, a złotówka 2,70 NOK. W ciągu ostatnich dni pieniądz kraju fiorów zyskał w odniesieniu do obu walut. Nadal pozostaje jednak słabszy niż w analogicznym okresie kwietnia.
Obniżka stóp procentowych w strefie euro i USA uzależniona jest od sytuacji inflacyjnej.

Obniżka stóp procentowych w strefie euro i USA uzależniona jest od sytuacji inflacyjnej.Fot. Pxhere

Niedawne plany Norges Banku wskazywały, że do obniżki stóp procentowych nad fiordami może dojść w sierpniu. Termin przesunięto następnie na wrzesień. Ekonomiści przekonują, że wskazana data również ulegnie zmianie.

Przeczytałeś kolejną odsłonę cyklu walutowego MojejNorwegii. Na kolejny artykuł poświęcony koronie norweskiej i jej relacjom wobec m.in. złotówki zapraszamy w najbliższy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


A G

09-05-2024 17:02

A tobie gul skacze?

noregg

07-05-2024 03:52

Sprawa wydaje sie prosta.Niski kurs korony ma zmusic norwegow do wydawania pieniedzy w norwegi i ograniczeniu do minimum wyjazdow zagranicznych.Jak ktos sie uprze to jego sprawa.A ze wiazac sie to bedzie z bardzo niekorzystna wymiana to juz trudno wybor masz.W tym momencie obcokrajowcy zyjacy jak gdyby w rozkroku miedzy dwoma krajami musza to akceptowac albo zjechac do siebie do domu i zamknac ten rozdzial swojego zycia zwanego praca w NORGE.Jak to sie norwegii w dluzszej perspektywie bedzie oplacac sorki ale nie wiem.Ktos tu chyba zaczyna zjadac wlasny ogon.

Homer homer

06-05-2024 22:50

Celowe osłabianie waluty przez rząd norweski. Wystarczy uwolnić gotówkę, odwołać CBDC i pożegnać pomysł bezgotówkowej Norwegii a korona będzie na poziomach 0.48-0.52gr. No ale cel jest prosty,złapać za mordy społeczeństwo i zrobić z nich już do końca kierowników! Cala polityka światowa tak jest nastawiona a Norwegia przoduje w tym utopijnym pomyśle !

jan kaczmarek

06-05-2024 21:57

Tylko eurasy was uratują naiwniaki emigranckie.
Zły kraj wybraliście na emigrację....niestety.

Myśliwy

06-05-2024 20:20

Jak ktoś jeszcze uważa że ta sytuacja nie jest sterowana ręcznie to jest naiwniakiem

sum

06-05-2024 19:13

Zakręca Baltic Pipe to i Unia ustabilizuje im walutę

Eli Bulls

06-05-2024 18:42

Mysle ze ktos tutaj robi grubszy szmalec. Widac zalezy bankom w tym kraju na krojeniu z wszelkich sil obywateli. Dziwna to sytuacja w kraju miodem i mlekiem plynacym gdzie transakcje rozlicza sie w dolarze i euro. To Norge powinno stawiac warunki finansowych rozliczen a nie poddawac sie polityce hegenonow finansowych. Tak bardzo bronia sie przed wplywani zachodnimi ze popadli w jakos paranoje golenia do skory ludzi ktorzy dostaja ostro w d...e. I to tlumaczenie ze to nie my, nie nasza wina, to inne rynki itd. To moze powinnismy w norge wybrac tego blondaska z USA na premiera. Rzad dysponuje kasa o jakiej innym krajom nawet sie nie snilo co nie przeklada sie na twoj czy moj portfel. Padna na ryj. Kwestia czasu. Przyjma euro i pozamiatane. Bedzie Rumunia

Jacek Andruszewski

06-05-2024 17:17

Co tydzień te same wiadomości a mówią że tu nie ma jajec

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok