Biznes i gospodarka

Rząd szasta pieniędzmi z ropy, uważa największa norweska organizacja pracodawców

Natalia Szitenhelm-Smeja

15 maja 2023 15:40

Udostępnij
na Facebooku
2
Rząd szasta pieniędzmi z ropy, uważa największa norweska organizacja pracodawców

Na zdjęciu: Ole Erik Almlid, prezes Norweskiej Konfederacji Przedsiębiorców (NHO), która krytykuje nowy plan budżetowy Moment Studio/materiały prasowe/NHO

11 maja Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zrewidowanego budżetu na 2023 rok, zgodnie z którym Norwegia ma zwiększyć poziom wykorzystania pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży ropy naftowej. Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców (NHO) uważa, że rząd wydaje zbyt dużo, a pieniądze płyną strumieniem nie tam, gdzie trzeba.
Propozycja nowelizacji budżetu państwa zakłada zwiększenie wydatków publicznych przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego opodatkowania przedsiębiorstw. - Kiedy rząd decyduje się na zwiększenie wydatków publicznych i jednocześnie utrzymanie obciążeń podatkowych biznesu, dotyka to firm w całym kraju - uważa prezes NHO, Ole Erik Almlid.

Fundusz Naftowy jak skarbonka bez dna

Rząd Jonasa Gahr Støre chce wykorzystać o 56 mld koron z Funduszu Naftowego więcej, niż zakładano w październiku ubiegłego roku. Łącznie z kasy Oljefondet rządzący wyciągną prawie 373 mld koron (ok. 3 proc. jego wartości) w skali roku. Według NHO to sytuacja bez precedensu. - Rząd chce wydać tyle pieniędzy z ropy, że osiągnie szczyt w tzw. zasadzie działania, mimo że znaczna część tych środków zostanie wykorzystana za granicą - mówi Ole Erik Almlid. Dodaje, że Konfederacja jest zaniepokojona presją, jaką taki ruch wywoła w norweskiej gospodarce - może np. oznaczać, że stopy procentowe wzrosną bardziej, niż zakładał Norges Bank, tym bardziej, że rząd podwoił swoje szacunki wzrostu cen do 5,4 proc. od jesieni ubiegłego roku powyżej limitu z porozumienia płacowego na poziomie 5,2 proc. - Wyższy wzrost cen i wyższe stopy procentowe uderzają bezpośrednio w spółki - dodaje prezes NHO.

Reguła/zasada działania (nor. handlingsregelen) - termin określający wytyczne dotyczące wykorzystania środków z Funduszu Naftowego. Zdecydowano, że wykorzystanie pieniędzy z Oljefondet nie powinno przekraczać trzech procent wartości funduszu w czasie.

Rekompensata za drożejące wszystko

Resort finansów poprzez zwiększenie wydatków publicznych planuje zrekompensować m.in. coraz droższe produkty, usługi, ceny energii i paliw. Na ten cel, a także pokrycie świadczeń społecznych chce wydać ok. 27 mld NOK.
Zwiększone wydatki z Funduszu mają zrekompensować gwałtowny wzrost cen w ważnych częściach sektora publicznego, takich jak policja, siły zbrojne i szpitale, tłumaczyli 11 maja premier Jonas Gahr Støre (Ap) i minister finansów Trygve Slagsvold Vedum (Sp)

Zwiększone wydatki z Funduszu mają zrekompensować gwałtowny wzrost cen w ważnych częściach sektora publicznego, takich jak policja, siły zbrojne i szpitale, tłumaczyli 11 maja premier Jonas Gahr Støre (Ap) i minister finansów Trygve Slagsvold Vedum (Sp)Źródło: Fot. Ingrid Brandal Myklebust/Statsministerens kontor (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

NHO, Regjeringen, MojaNorwegia, e24
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jan kaczmarek

15-05-2023 19:12

Stare i przybrudzone ale markowe....

sum

15-05-2023 17:50

Norwedzy płacą za własne paliwa razy 2 , za prąd 10 -(handlując w covidzie na całego 250 procen zyskow) I jak biedny vikindzek ma się połapać w wyliczeniach - Jako Viking jest bogaty ,bo ma aplikacje i widzi że jest dobrze , a jako vikindzek jast biedny i dupa go boli , bo się do zysku musi dołożyć .Słyszy hasło INFLACJA - i wierzy choć nie rozumie , ze przez to cholerstwo ,zamiat kupic nowe ,stare skarpety się ceruje....!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok