Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norwegia reaguje na kryzys. Rząd załata dziurę budżetową pieniędzmi ze sprzedaży ropy naftowej

Emil Bogumił

11 maja 2023 11:57

Udostępnij
na Facebooku
5
Norwegia reaguje na kryzys. Rząd załata dziurę budżetową pieniędzmi ze sprzedaży ropy naftowej

Od lewej: minister finansów Trygve Slagsvold Vedum i premier Jonas Gahr Støre. /zdjęcie poglądowe; Fot. Celine Lyse Augdal/Finansdepartementet (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

– W norweskiej gospodarce nadal panuje wysoka aktywność, nawet jeśli wzrost spowalnia – poinformowało Ministerstwo Finansów. 11 maja resort przedstawił projekt zrewidowanego budżetu na 2023 rok. Państwo ma zwiększyć poziom wykorzystania pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży ropy naftowej.
– Polityka finansowa ma równoważyć wpływy nieprzewidzianych zdarzeń – poinformowało Ministerstwo. Rząd uzasadnia w ten sposób potrzebę wykorzystania dodatkowych 56 mld NOK z Funduszu Naftowego. Ostateczna kwota wykorzystana przez państwo ze sprzedaży ropy naftowej ma wzrosnąć do 372,6 mld NOK w skali roku. Najważniejsze czynniki kreujące gospodarkę mają kształtować się na poziomie:

  • wzrost PKB – 1,0 proc. (wobec 3,8 proc. w 2022 roku),
  • wzrost zatrudnienia – 0,8 proc. (wobec 3,9 proc. w 2022 roku),
  • stopa bezrobocia – 1,8 proc. (bez zmian w porównaniu z 2022 rokiem).

Na pierwszym miejscu rekompensaty

Jak wynika z dokumentów przedstawionych 11 maja przez Ministerstwo Finansów, zwiększenie wydatków publicznych wiąże się przede wszystkim z rekompensowaniem drożejących produktów, usług oraz energii i paliw. W części „kultura i równość” budżet poszerzył zobowiązania o 642 mln NOK. 462 mln to rekompensata za spodziewany wzrost płac i cen. Rządzący planują także m.in.:

  • dodatkowe 260 mln NOK na ochronę dzieci – poprawę jakości usług publicznych kierowanych wobec najmłodszych,
  • zwiększenie dotacji do 1,6 mld NOK na projekt rozwoju okolic Tromsø,
  • zwiększenie budżetu przeznaczonego na Siły Zbrojne i obronę o 2,1 mld NOK,
  • zwiększenie środków na aktywizację zawodową o 250 mln NOK,
  • ulgę podatkową dla emerytów pobierających niskie świadczenia (1,4 mld NOK),
  • dodatkowe środki przeznaczone na dostosowanie obiektów gminnych na potrzeby uchodźców (400 mln NOK),
  • przeznaczenie 150 mln NOK na zakup podręczników i pomocy dydaktycznych dla dzieci i młodzieży,
  • dodatkowe 2 mld NOK na potrzeby miejsc całodobowej opieki osób starszych i chorych,
  • 6,2 mld NOK na rekompensatę podwyżek płac i cen oraz potrzeby dodatkowe szpitali,
  • 1,2 mld NOK na inwestycje i przebudowy dróg krajowych,
  • zwiększenie budżetu pomocy międzynarodowej do 58,5 mld NOK.
Rządzący przekazali, że większość środków w zrewidowanym budżecie przeznaczona będzie na rekompensaty dla instytucji publicznych oraz poprawę jakości usług państwowych. Na wyższym poziomie mają znaleźć się świadczenia socjalne.

Rządzący przekazali, że większość środków w zrewidowanym budżecie przeznaczona będzie na rekompensaty dla instytucji publicznych oraz poprawę jakości usług państwowych. Na wyższym poziomie mają znaleźć się świadczenia socjalne. Fot. materiały prasowe Norges Bank

Ministerstwo Finansów przekazało także informacje o planowanym wzmocnieniu budżetów gmin, policji oraz innych jednostek państwa. Resort nie przedstawił jednak dokładnych wyliczeń w tym zakresie. Poprawie mają ulec także świadczenia socjalne. Rządzący zapowiedzieli podwyżkę niektórych stawek oraz zwiększenie limitu dochodów, który uprawnia do otrzymania zasiłków. Waloryzacja nastąpi 1 lipca 2023 roku. Na dodatkowe środki mogą liczyć m.in. samotni rodzice oraz poszukujący pracy. 

Jak wynika z ogólnych wyliczeń rządu, rekompensata za podwyżki cen i płac będzie kosztowała budżet państwa dodatkowe 27 mld NOK, z czego 11 mld pochłoną podwyżki emerytury i innych świadczeń społecznych. Koszty alokacji uchodźców wymagają przekazania dodatkowych 6 mld NOK. Większy nakład obejmie także m.in. program dopłat do rachunków za energię elektryczną oraz projekt wsparcia Ukrainy – Nansen.

Źródło: Ministerstwo Finansów, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz012

13-05-2023 22:38

Ubolewam na wasze niedowierzenia a jesli jest Wam tak zle to wracajcie do domu. Zycie tutaj o wiele latwiejsze i spokojniejsze . Naprawde odpuscie sobie te ciągłe narzekanie bo wstyd mi ze zadaje sie z ciagle narzekajacymi ludkami. Jedzcie do kraju i tam narzekajcie o to was prosze

Myśliwy

13-05-2023 11:41

Typowa komuna .
Stworzyć problem a potem dzielnie z nim walczyć

Martin19

13-05-2023 10:51

Szczescie maja norki ze USA weszła w latach 60 i ze znaleźli na norweskim terenie czarne złoto .. gdyby nie to …Stavanger było bankrutem i dużo nie brakowało żeby zniknęło z mapy .. bieda była straszna .. jedli rybi i modlili się w kościele tak życie przebiegało …Amerykanie przywieźli ze sobą Cokacole,Dżinsy, Marlboro hehe

Wladyslaw Rutkowski

12-05-2023 19:54

LOL. Ropy się nie trzyma jak rezerw złota. Nikt nie wyprzedaje ropy. Przeczytaj cały artykuł. W Norwegii co roku z wpływów ze sprzedaży ropy zasilany jest tak zwany fundusz przyszłych pokoleń. Część z tych wpływów jest przeznaczana również na potrzeby budżetowe. Ta kasa już jest. Nie muszą więcej sprzedawać. Chcą po prostu wydać więcej na budżet niż zwykle. Na cenę ropy nie będzie to miało ŻADNEGO wpływu.

Pozdrawiam.

LewySierpowy

11-05-2023 19:33

Wyprzedanie ropy,aby zalatac tymczasowa dziure,to jak strzal w kolano,wyprzedaz spowoduje obnizenie wartosci rynkowej korony,czyli czytaj dalej wzrost cen z importu.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok