Biznes i gospodarka

Rząd potrzebuje 100 miliardów koron na nowe wydatki. Władze nie chcą użyć pieniędzy z Funduszu Naftowego

Emil Bogumił

20 września 2022 11:25

Udostępnij
na Facebooku
Rząd potrzebuje 100 miliardów koron na nowe wydatki. Władze nie chcą użyć pieniędzy z Funduszu Naftowego

Koalicja Partii Pracy i Centrum musi zyskać głosy ugrupowań spoza rządu, by uchwalić ustawę budżetową na 2023 rok. Fot. NTB Kommunikasjon/Statsministerens kontor (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Blisko 100 mld NOK mają pochłonąć dodatkowe wydatki Norwegii związane z ubezpieczeniem społecznym, integracją uchodźców, realizacją projektów budowlanych i walką z kryzysem energetycznym. Szacunkowe wartości zaprezentował resort finansów. Nie wiadomo, w jaki sposób państwo pokryje nadmiarowe obciążenie.
Jak poinformowało ministerstwo, ze względów ekonomicznych nadprogramowe wydatki nie zostaną pokryte ze środków uzyskanych dzięki sprzedaży ropy naftowej i gazu. – Zwiększone wykorzystanie pieniądza naftowego wywarłoby dalszą presję na inflację i podwyżkę stóp procentowych, a następnie mogłoby prowadzić do wzrostu bezrobocia. Pomimo niezwykle wysokich dochodów z przemysłu naftowego lukę pomiędzy wydatkami a dochodami należy zlikwidować w inny sposób niż zwiększone wykorzystanie pieniędzy pochodzących ze sprzedaży ropy – komentuje sprawę resort finansów.

Nowa rzeczywistość w Norwegii

Kwestię zwiększenia wydatków o co najmniej 100 mld NOK, w porównaniu z budżetem na 2022 rok, skomentował minister Trygve Slagsvold Vedum. Zauważył, że głównym działaniem rządu jest obecnie łatanie dziury budżetowej w miejsce planowania nowych, kosztownych inwestycji. – Zwykle rozwój gospodarki przyczynia się do pozyskiwania dodatkowych kilkudziesięciu miliardów. Teraz mamy tych środków mniej – zaznaczył na antenie NRK. – Najłatwiej jest po prostu wydać więcej pieniędzy pochodzących ze sprzedaży ropy. Moglibyśmy to zrobić. Ale problem polega na tym, że utrudnilibyśmy życie ludziom. Jeśli wydamy więcej takich środków, wpłynie to na firmy i osoby o zwykłych oraz średnich dochodach – doprecyzował lider norweskich ludowców.
Sytuacja finansowa Norwegii jest gorsza niż w okresie przed pandemią. Rząd posiadał wówczas średnio 20 mld NOK rocznie na kreowanie nowych inwestycji.

Sytuacja finansowa Norwegii jest gorsza niż w okresie przed pandemią. Rząd posiadał wówczas średnio 20 mld NOK rocznie na kreowanie nowych inwestycji.Fot. Nils S. Aasheim/Norges Bank, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Jak informuje resort finansów, wydatki w 2023 roku będą zdecydowanie wyższe niż w bieżącym roku. 100 mld NOK to nadmiarowe koszty wynikające z obszarów:

  • wypłat środków związanych z ubezpieczeniem społecznym (około jedna trzecia kwoty),
  • walki z kryzysem energetycznym (w 2022 roku przeznaczono na ten cel 40 mld NOK),
  • kontynuowanie budownictwa publicznego,
  • integrację i przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

Szczegółowe informacje dotyczące wydatków i zysków finansów państwowych zostaną przedstawione wraz z projektem ustawy budżetowej. Ministerstwo finansów planuje zaprezentować go 6 października.

Źródła: Ministerstwo Finansów, NRK, Nettavisen
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram