Biznes i gospodarka

Polska walczy o norweską ropę. Lotos i PGNiG chcą kolejnych koncesji

Emil Bogumił

19 września 2022 14:05

Udostępnij
na Facebooku
Polska walczy o norweską ropę. Lotos i PGNiG chcą kolejnych koncesji

Na zdjęciu: wydobycie ze złoża Heimdal, do którego koncesję posiada m.in. grupa Lotos. Fot. materiały prasowe Equinor

Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii zamknęło proces ubiegania się o licencje na prace poszukiwawczo-odkrywcze na norweskim szelfie kontynentalnym w 2023 roku. O pozwolenia ubiega się 26 spółek. Wśród nich znalazły się przedsiębiorstwa z Polski.
Termin składania wniosków upłynął 12 września. Ministerstwo wraz z Urzędem ds. Ropy Naftowej przeprowadzają tzw. rundę licencyjną co roku. – Potrzebujemy poszukiwań i nowych odkryć, aby utrzymać na lata wydobycie ropy i gazu. To ważne zarówno dla Norwegii, jak i Europy. W tegorocznym procesie zaobserwowaliśmy duże zainteresowanie wśród spółek, które już działają na norweskim szelfie. To bardzo satysfakcjonujące – skomentował minister Terje Aasland.

Polskie spółki w grze

W grupie 26 przedsiębiorstw – obok takich koncernów jak Shell, Equinor i ConocoPhillips – znalazły się spółki z Polski. O nowe koncesje na norweskim szelfie kontynentalnym walczą PGNiG Upstream Norway, spółka zależna PGNiG, oraz LOTOS Exploration and Production Norge AS (LOTOS Norge), spółka zależna Lotosu. Ze względu na przepisy o konkurencyjności resort energii nie przekazał, jaką liczbę wniosków złożyły poszczególne przedsiębiorstwa. W 2022 roku polskie firmy otrzymały osiem koncesji. Po cztery otrzymały grupa Lotos oraz PGNiG.
W styczniu 2022 roku liczba koncesji Lotosu na norweskim szelfie kontynentalnym wzrosła do 34. PGNiG mógł liczyć na 62 pozwolenia.

W styczniu 2022 roku liczba koncesji Lotosu na norweskim szelfie kontynentalnym wzrosła do 34. PGNiG mógł liczyć na 62 pozwolenia./Zdjęcie poglądowe; Fot. Try JS, materiał prasowe Equinor

Rozpatrzeniem wniosku zajmą się pracownicy Urzędu ds. Ropy Naftowej oraz Ministerstwa Energii i Ropy Naftowej. Wyniki rundy licencyjnej 2022 zostaną opublikowane na początku 2023 roku.

Komunikat prasowy ministerstwa
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram