Biznes i gospodarka

Rząd liczy na wyższe dochody ze sprzedaży ropy naftowej. Do budżetu wpłynie niemal bilion koron

Emil Bogumił

16 maja 2022 14:30

Udostępnij
na Facebooku
3
Rząd liczy na wyższe dochody ze sprzedaży ropy naftowej. Do budżetu wpłynie niemal bilion koron

Rząd nie chce rezygnować z dalszych inwestycji w przemysł naftowy. Fot. Daniel Ashby & Anders Håheim, materiały prasowe Equinor

W zrewidowanym budżecie państwa na 2022 rok znalazły się nowe szacunki dotyczące wpływów ze sprzedaży ropy naftowej i gazu. Rząd przewiduje, że eksport surowców przyniesie 933 mld NOK dochodu. To 325 proc. więcej niż w 2021 roku.
Reklama
Takie wpływy umożliwią wysokie ceny ropy naftowej i gazu, które obserwowane są od drugiej połowy 2021 roku. Jak wynika z szacunków, utrzymają się one także w nadchodzących miesiącach. – Przemysł naftowy zapewnia dochody, które pokrywają cele realizacji założeń państwa opiekuńczego. Rząd będzie go dalej rozwijać, prowadząc politykę, która może przyczynić się do tworzenia miejsc pracy i powiększania dobrobytu całego kraju – skomentował minister ropy naftowej i energii Terje Aasland.

Przemysł wydobywczy wciąż numerem jeden

Ministerstwo energii zwróciło uwagę, że w najbliższym czasie poziom inwestycji w ropę i gazu może być mniejszy. Powodem jest zakończenie realizacji wcześniej rozpoczętych projektów. Do 2025 roku ilość środków przeznaczonych na modernizację branży wzrośnie. Jak informuje resort, w 2022 roku inwestycje w przemysł wydobywczy stanowiły 17 proc. budżetu przeznaczonego na unowocześnianie norweskiej gospodarki.
Długofalowa polityka rządu ma na celu elektryfikację przemysłu wydobywczego i dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej branży.

Długofalowa polityka rządu ma na celu elektryfikację przemysłu wydobywczego i dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej branży.Fot. materiały prasowe Equinor

Jak informuje ministerstwo energii, w 2022 roku norweski przemysł ma zakończyć wydobycie na poziomie 240 milionów standardowych metrów sześciennych ekwiwalentu ropy naftowej. Odpowiada to produkcji czterech milionów baryłek dziennie. To cztery proc. więcej niż przed rokiem. Pozyskiwanie gazu ziemnego wzrośnie ze 113 do 122 miliardów standardowych metrów sześciennych.

Komunikat ministerstwa energii i ropy naftowej

regjeringen.no
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


LewySierpowy

17-05-2022 21:30

Tytul tekstu powinien brzmiec \"koncerny i panstwo zarobi miliardy na sprzedazy ropy a biedni stana sie jeszcze biedniejsi\"

Rafik71

1 dzień temu

Bilion do budzetu ? "Rdzenni # Norwegowie jak czytaja takie wiadomosci to orgazm murowany ,ilez to mozliwosci ....moze nawet zamiast mieszkan domy beda w socjalu ?

"Rdzenni' to czytają materiał od początku do końca więc się czegoś dowiadują.
Tylko "nierdzenne' wąsy mogą iść za Twoim przykładem i schlapać się w rajstopy po przeczytaniu samego tytułu.

Rafik71

16-05-2022 16:57

Bilion do budzetu ? "Rdzenni # Norwegowie jak czytaja takie wiadomosci to orgazm murowany ,ilez to mozliwosci ....moze nawet zamiast mieszkan domy beda w socjalu ?

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram