Biznes i gospodarka

Niższy wzrost gospodarczy i koniec z ulgami na zakup elbili: rząd proponuje zmiany do ustawy budżetowej

Emil Bogumił

12 maja 2022 12:00

Udostępnij
na Facebooku
Niższy wzrost gospodarczy i koniec z ulgami na zakup elbili: rząd proponuje zmiany do ustawy budżetowej

Propozycje zmian budżetowych ogłosił 12 maja minister finansów Trygve Slagsvold Vedum. /zdjęcie poglądowe, fot. Kenneth Hætta/Finansdepartementet (Flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0)

Minister finansów przedstawił projekt zrewidowanego budżetu państwa na 2022 rok. Rządzący planują zwiększyć wykorzystanie pieniędzy z Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego (Oljefondet) o 30 mld NOK. Zmiany dotkną niemal każdej dziedziny życia Norwegów.
Reklama
Poziom środków zarobionych na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej i przeznaczonych do realizacji celów budżetów zwiększy się do 352 mld koron, wynika z założeń zrewidowanego budżetu. Według szacunków poziom wykorzystania pieniędzy z Oljefondet wyniesie 2,9 proc. wartości funduszu. Działania rządu zamkną się w zasadzie wykorzystania środków o wartości maksymalnie trzech proc. wartości Oljefondet. Tego założenia nie udało zrealizować się w 2020 i 2021 roku. W ciągu minionego roku rządzący wydali z Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego 354,4 mld NOK. Odpowiadało to 3,2 proc. jego wartości.

Dotacje zamiast zwolnienia z VAT

Rząd zaproponował, by od 1 stycznia 2023 roku program zwolnienia z podatku VAT dla osób kupujących samochody elektryczne zastąpić systemem dotacji. Dopłatami, odpowiadającymi wysokości podatku VAT, objęte byłyby elbile do wartości 500 tys. koron. – Będziemy nadal wspierać tych, którzy chcą kupić zwykły samochód elektryczny. Zadaniem społeczeństwa nie jest finansowanie zakupu najdroższych i najpiękniejszych samochodów elektrycznych osobom, które na to stać – skomentował 12 maja minister finansów Trygve Slagsvold Vedum.
Obecne ulgi obejmują wszystkich kupujących, bez względu na wartość samochodu.

Obecne ulgi obejmują wszystkich kupujących, bez względu na wartość samochodu.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Część zmian w ustawie budżetowej będzie możliwa do zrealizowania dzięki większym dochodom z tytułu sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego. Rządzący zwrócili także uwagę, że pomimo trudnej sytuacji geopolitycznej, norweska gospodarka rozkwita. Stopa bezrobocia rejestrowanego ma wynieść w 2022 roku 1,8 proc. Pierwotnie szacowano ją na poziomie 3,1 proc. Jednocześnie, ministerstwo finansów przewiduje niższy niż zakładano (4,2 proc.) wskaźnik wzrostu PKB w gospodarce kontynentalnej. Jej poziom ma wzrosnąć o 3,6 proc.

Budżet dostosowany do trudnej sytuacji geopolitycznej

Sporo zmian w budżecie krajowym wprowadzono po uwzględnieniu zmian gospodarczych, do których doprowadziła rosyjska inwazja na Ukrainę. Rządzący zdecydowali się m.in. przekazać kolejne środki dla atakowanego państwa i uchodźców. Propozycje zakładają:

  • zwiększenie środków przeznaczonych na rozwojową pomoc międzynarodową o 3,6 mld NOK, do 44,9 mld NOK,
  • dofinansowanie centrów, które wspierają integrację dzieci z Ukrainy kwotą 10 mln NOK,
  • zwiększenie środków przeznaczone na Siły Zbrojne o trzy mld NOK w celu zwiększenia bezpieczeństwa kraju,
  • przekazanie 400 mln NOK na rzecz międzynarodowego funduszu zakupu broni dla armii ukraińskiej,
  • zwiększenie o około 104 mln NOK  wkładu Norwegii do programu Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF).

Rząd poinformował także o zwiększeniu wydatków, które mają pokryć negatywne skutki pandemii. Norweskie szpitale otrzymają 700 mln NOK rekompensaty za straty wynikające z nadmiernego obciążenia służby zdrowia w 2020 i 2021 roku. 75 mln NOK powinny według Rady Ministrów otrzymać gminy, których zadaniem będzie przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii wśród dzieci i młodzieży. Trygve Slagsvold Vedum poinformował, że państwo ma ograniczyć wydatki na inwestycje, które nie są w obecnej sytuacji gospodarczej niezbędne. Ograniczono m.in. plan budowy nowego kwartału rządowego.
– Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała, że ​​w ostatnim czasie znacznie wzrosły wydatki na obronę i przygotowanie cywilne. Rząd zadba także o to, by przybywający do nas uchodźcy otrzymali potrzebną im pomoc – komentował 12 maja minister finansów Trygve Slagsvold Vedum.

– Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała, że ​​w ostatnim czasie znacznie wzrosły wydatki na obronę i przygotowanie cywilne. Rząd zadba także o to, by przybywający do nas uchodźcy otrzymali potrzebną im pomoc – komentował 12 maja minister finansów Trygve Slagsvold Vedum.Fot. Kenneth Hætta/Finansdepartementet/CC BY-NC-ND 2.0

Jak wynika z nowych założeń budżetowych, norweskie finanse będą w 2022 roku obciążone wydatkami na poziomie 1 638 mld NOK. Z kolei całkowite przychody mają osiągnąć 2267,6 mld NOK. Największą część z nich – 960 mld NOK – stanowią przychody z tytułu działalności wydobywczej.

Komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram