Biznes i gospodarka
Rozstrzygnięto przetarg na bałtyckie farmy wiatrowe. Prąd zasili ponad 2 000 000 polskich domów
1

Na zdjęciu: farma Dudgeon Offshore Wind. Fot. Ole Jørgen Bratland, materiały prasowe Equinor
Equinor i Polenergia – inwestorzy MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III – wybrali dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych. Części niezbędne do budowy morskich farm wiatrowych na polskiej części Morza Bałtyckiego dostarczy Hitachi Energy – japoński koncern, którego oddział funkcjonuje m.in. w Polsce.
Zgodnie z zapisami kontraktu, azjatycka spółka będzie odpowiedzialna za realizację całego projektu – od dostarczenia turbin wiatrowych, po przyłączenie instalacji do sieci energetycznej w podstacji Słupsk-Wierzbięcino. Hitachi Energy dostarczy także cały system sterowania zasilaniem, sieć telekomunikacyjną oraz urządzenia wysokiego napięcia w części morskiej oraz lądowej. – To kolejny kamień milowy dla projektów morskich farm wiatrowych, które będą dostarczać prąd do polskiej sieci energetycznej. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy z Hitachi Energy, by wprowadzić lokalnie konkurencyjne źródło energii odnawialnej w Polsce – skomentował Michał Kołodziejczak, Country Manager Equinor w Polsce.
Kolejny projekt Equinor w Polsce
4 maja 2021 roku prezes Urzędu Regulacji Energetyki rozpatrzył wnioski dotyczące projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Spółki, będące wspólnym przedsięwzięciem Polenergii i Equinor, otrzymały prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci. Decyzja umożliwiła rozpoczęcie inwestycji na polskiej części Bałtyku. Ostateczne decyzje inwestycyjne w sprawie będą znane w 2024 roku. W tym czasie ruszą także prace budowlane. Hitachi zapewniło, że od 25 do 35 proc. wartości kontraktu zostanie zrealizowanych lokalnie. Obie spółki odpowiadające za inwestycję – Polenerga i Equinor – mają udziały w wysokości 50 proc. koncesji.
Farmy wiatrowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III powstaną około 27 i 40 kilometrów od portu w Łebie. Po uruchomieniu osiągną łączną moc 1440 MW. Wystarczy to do zasilenia ponad 2 milionów polskich domów. Według pierwotnych założeń elektrownie mają zostać oddane do użytku w 2027 roku.
Źródła: Equinor, MojaNorwegia.pl
Źródła: Equinor, MojaNorwegia.pl
Reklama
To może Cię zainteresować
15-01-2023 15:18
0
0
Zgłoś