Biznes i gospodarka

Equinor chwali się elektrownią solarną w Polsce. Zaopatrzy w prąd 31 000 gospodarstw domowych

Emil Bogumił

10 października 2022 21:05

Udostępnij
na Facebooku
Equinor chwali się elektrownią solarną w Polsce. Zaopatrzy w prąd 31 000 gospodarstw domowych

Elektrownia Stępień to jeden z przykładów działalności Equinor i spółek zależnych koncernu w Polsce. Fot. Andrzej Matyja / WSP (materiały prasowe Equinor)

Dobiegła końca budowa elektrowni solarnej Stępień. Za zrealizowany w Braniewie projekt odpowiadało Wento, spółka zależna od Equinor. To pierwsza tego typu inwestycja norweskiego potentata energetycznego w Polsce.
Farma słoneczna w miejscowości Stępień uznawana jest za jedną z największych w Polsce. Składa się ze 100 tys. paneli fotowoltaicznych rozlokowanych na obszarze 65 hektarów. – Wyprodukuje 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 31 tys. polskich gospodarstw domowych. Przy budowie i funkcjonowaniu elektrowni współpracujemy z lokalnymi wykonawcami, wspierając rozwój polskiego łańcucha dostaw w zakresie instalacji solarnych – informuje Equinor.

Elektrownia powstała we wsi Stępień w gminie Braniewo (woj. warmińsko-mazurskie). – Inwestycja ma na celu odejście od konwencjonalnych źródeł energii oraz inwestowanie w te odnawialne, co przyniesie wymierne korzyści dla środowiska i bezpieczeństwa energetycznego – skomentował wójt gminy Braniewo Jakub Bornus.

Equinor poszerza portfel w Polsce

Wento – podmiot odpowiedzialny za elektrownię Stępień – został w 2021 roku kupiony przez Equinor. Wartość transakcji wyniosła około 91 mln euro (949 mln NOK). Wraz z wejściem na polski rynek, norweski potentat przejął biznesplan obejmujący projekty solarne na różnym etapie realizacji. Poza Stępniem w budowie są farmy solarne Zagórzyca i Lipno. Zakończenie inwestycji zaplanowano na lata 2023-2024. – Dzięki Wento mamy wyjątkową pozycję do budowy portfolio materiałów fotowoltaicznych na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie – komentuje Olav Kolbeinstveit, wiceprezes Equinor ds. rynku energii odnawialnej.
Inwestycje Equinor realizowane na terenie Polski.

Inwestycje Equinor realizowane na terenie Polski. Il. materiały prasowe Equinor

Equinor, przy współpracy z Polenergą, realizuje również projekty morskich farm wiatrowych na obszarze Morza Bałtyckiego. MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III zostaną ulokowane około 80 kilometrów od wybrzeża Łeby. Mają planowaną moc 1440 MW i powinny zasilić w energię ponad 2 miliony polskich gospodarstw domowych. W planach jest również rozwój projektu MFW Bałtyk I. 

Prace budowlane przy projektach offshore na Morzu Bałtyckim powinny ruszyć na przełomie 2023 i 2024 roku. Elektrownie mają zostać oddane do użytku w 2027 roku.

Źródła: Equinor, Dziennik Elbląski, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok