Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem: ceny surowca wystrzeliły w górę

Na zdjęciu: jeden z elementów tłoczni gazu gazociągu jamalskiego na terenie Polski. Fot. EuRoPol GAZ, materiały prasowe
Jak poinformowała polska spółka PGNiG, decyzja Gazpromu to efekt braku zgody na zapłatę za dostawy w rublach. – PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego. PGNiG i GAZ-SYSTEM informują, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze – czytamy w komunikacie prasowym.
Obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez GAZ-SYSTEM funkcjonuje bez zakłóceń. Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem.
Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków m.in. poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz Terminal LNG w Świnoujściu, który sukcesywnie zwiększa liczbę obsługiwanych metanowców. Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu oraz zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu. Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ok. 80 procent i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach.
Minister klimatu i środowiska @moskwa_anna: Od pierwszych dni wojny na Ukrainie jesteśmy gotowi na zupełne odcięcie od surowców z Rosji. Posiadamy rezerwy #gaz. Nasze magazyny wypełnione są w 76%. pic.twitter.com/wST8fFn4pB
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) April 26, 2022
Co dalej z gazem dla Europy?

Na zdjęciu: Sieć gazociągów łączących Europę z Rosją.Il. Samuel Bailey, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

To może Cię zainteresować