Biznes i gospodarka

Dania wznawia prace nad Baltic Pipe. Gazociąg uniezależni Polskę od dostaw z Rosji

Emil Bogumił

15 kwietnia 2022 15:15

Udostępnij
na Facebooku
Dania wznawia prace nad Baltic Pipe. Gazociąg uniezależni Polskę od dostaw z Rosji

Na zdjęciu: Wyciągnięcie TBM z dna morskiego po stronie duńskiej. fot. materiały prasowe

Po ponad dziewięciomiesięcznej przerwie duński operator powrócił do realizacji inwestycji Baltic Pipe. Budowa gazociągu stała się priorytetowa po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję. Sukces projektu pozwoli Polsce zrezygnować z rosyjskich dostaw gazu.
Przyszłość Baltic Pipe stanęła pod znakiem zapytania w maju 2021 roku. Duński Urząd ds. Środowiska wstrzymał budowę i wskazał, że mogą nastąpić problemy w zakresie wystawienia pozwoleń. Prowadzono badania, które dotyczyły zagrożenia zniszczenia naturalnego środowiska niektórych gatunków myszy i nietoperzy. Instytucja pozwoliła na powrót do prac na przełomie lutego i marca 2022 roku, tydzień po inwazji Rosji na Ukrainę. 

W kwietniu 2022 roku Energinet – duński operator Baltic Pipe – powrócił do realizacji inwestycji na obszarze plaży w Houstrup. Budowa skupia się na wyciągnięciu 200-metrowego odcinka gazociągu na brzeg.
Baltic Pipe zostanie uruchomiony 1 października ze zmniejszoną przepustowością. Trzy miesiące później powinien osiągnąć pełną zdolność operacyjną. Gazociąg zapewni Polsce 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. To połowa zużycia surowca nad Wisłą. Jak zapewnia rząd, inwestycja umożliwi pełne uniezależnienie od dostaw realizowanych przez rosyjski Gazprom.

Źródła: baltic-pipe.eu/energinet.dk
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok