Biznes i gospodarka

Ropa powyżej 100 dolarów za baryłkę? Decyzja OPEC zmienia prognozy rynkowe

Emil Bogumił

10 października 2022 09:08

Udostępnij
na Facebooku
Ropa powyżej 100 dolarów za baryłkę? Decyzja OPEC zmienia prognozy rynkowe

Na zdjęciu: platforma wiertnicza Gina Krog Fot. materiały prasowe Equinor

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs zmienił przewidywaną cenę ropy brent. Jak twierdzą analitycy, w ostatnim kwartale 2022 roku surowiec może osiągnąć koszt 110 USD za baryłkę. Prognozy zrewidowano po październikowym spotkaniu OPEC.
Grupa państw eksportujących ropę naftową ogłosiła ograniczenie wydobycia ropy o dwa miliony baryłek dziennie od listopada. – Jeśli plany cięć utrzymają się po 23 grudnia, cena ropy brent będzie w przyszłym roku potencjalnie o 25 dolarów wyższa niż nasza poprzednia prognoza 107,5 dolarów za baryłkę – czytamy w komunikacie Goldman Sachs. Jak zwraca uwagę agencja prasowa Bloomberg, cięcia OPEC są największe od 2020 roku. Wówczas potrzebę zadbania o wzrost cen ropy tłumaczono ograniczeniem popytu w dobie pandemii koronawirusa.

OPEC traci na znaczeniu?

OPEC, czyli Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, powstała w 1960 roku. Składa się z przedstawicieli Iranu, Iraku, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Wenezueli, Libii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Algierii, Nigerii, Ekwadoru, Gabonu, Angoli, Gwinei Równikowej i Kongo. W ostatnich latach grupę rozszerzono o 10 kolejnych państw, tworząc OPEC+. W zestawieniu znajduje się m.in. Rosja. Jak zwracają uwagę media branżowe, głównym zadaniem szerokiego składu państw jest takie wpływanie na cenę ropy, by odpowiadało to interesom państw członkowskich.
Znaczenie OPEC+ coraz bardziej maleje. Grupa nie współpracuje m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i Norwegią.

Znaczenie OPEC+ coraz bardziej maleje. Grupa nie współpracuje m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i Norwegią.Fot. Fotolia

Cena ropy brent regularnie wzrasta od 26 września. W ciągu dwóch tygodni surowiec podrożał o blisko 14 dolarów. W poniedziałek, 10 października rano za baryłkę płacono średnio 97,75 USD. To ponad 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego miesiąca.

Źródła: Bloomberg, E24
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok