Biznes i gospodarka

Ropa i gaz wciąż drogie. Latem i zimą może być jeszcze gorzej

Emil Bogumił

19 maja 2022 16:30

Udostępnij
na Facebooku
Ropa i gaz wciąż drogie. Latem i zimą może być jeszcze gorzej

Rosnące ceny surowce pozwalają na wyższe wpływy do norweskiego budżetu. Fot. Jan Arne Wold & Elisabeth Sahl

Średnia cena baryłki ropy brent nie spada poniżej 100 USD. 19 maja płacono za nią ponad 108 dolarów. Na rynkach światowych drożeje także gaz ziemny.
Reklama
Największy skok cen gazu zauważalny był w środę 4 maja. W ciągu dnia surowiec podrożał o ponad siedem proc. Za czerwcowe kontrakty w holenderskim hubie TTF płacono za niego 107 USD. Tego samego dnia rano kwoty nie przekraczały 99 USD. Z kolei regularny wzrost cen ropy brent zauważalny jest od 25 kwietnia (102,26 USD). W piątek, 6 maja za baryłkę płacono ponad 113 USD. W ciągu miesiąca jej cena wzrosła o blisko osiem proc., a w ciągu kwartału o ponad 22 proc. To najwyższe kwoty od marca 2022 roku.

Będzie jeszcze drożej

Analitycy Morgan Stanley – jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie – postanowili podwyższyć o 10 dolarów prognozowane ceny ropy w III i IV kwartale 2022 roku. Jednostka surowca ma wynosić kolejno 130 i 120 USD. Instytucja obniżyła oczekiwania dotyczące pełnego powrotu irańskiej ropy na światowe rynki. Jako powód wskazał przedłużające się negocjacje dotyczące porozumienia jądrowego. Największy wpływ na zmianę prognozy mają embarga nałożone na Rosję. Coraz większy bojkot surowców doprowadził w połowie kwietnia do spadków wydobycia o około 900 tys. baryłek dziennie. Analitycy Morgan Stanley uznają za prawdopodobne, że kraje UE w pełni zakażą sprowadzania ropy naftowej z państwa atakującego Ukrainę.
Na wprowadzenie unijnego bojkotu rosyjskich surowców naciskają także Stany Zjednoczone.

Na wprowadzenie unijnego bojkotu rosyjskich surowców naciskają także Stany Zjednoczone.Fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Średnie prognozowane ceny ropy brent podwyższają także pozostałe banki inwestycyjne oraz agencje. Oczekiwania Fitch Ratings wskazują, że cena surowca wyniesie 100 USD w 2022 roku i 80 USD rok później. Przed napaścią Rosji na Ukrainę przewidywania wskazywały kolejno 70 i 60 dolarów.

Źródło: Bloomberg, Puls Biznesu, MojaNorwegia
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram