Biznes i gospodarka

Najdroższy kwartał w historii. Ceny prądu pobiły kolejny rekord

Emil Bogumił

17 maja 2022 17:05

Udostępnij
na Facebooku
Najdroższy kwartał w historii. Ceny prądu pobiły kolejny rekord

Wzrost cen prądu w Norwegii obserwowany jest od czwartego kwartału 2020 roku. Fot. Pixabay

Kolejne miesiące z rzędu norweskie gospodarstwa domowe odczuwały wzrost cen energii elektrycznej. W I kwartale 2022 roku prąd okazał się najdroższy w historii. Niezbędne do zapłaty kwoty były 75 øre/kWh wyższe od średniej za ten sam okres z ostatnich pięciu lat.
Średnia cena energii elektrycznej wyniosła w I kwartale 2022 roku 188,8 øre/kWh. W kwocie zawarte są:

  • 117,2 øre – koszt zużycia prądu,
  • 27,9 øre – czynsz za użytkowanie sieci,
  • 43,7 øre – opłaty i podatki.

Rzeczywista kwota, którą płaciły gospodarstwa domowe w Norwegii, była niższa. Wszystko za sprawą dotacji do rachunków za energię elektryczną. W I kwartale 2022 roku wyniosła 55,3 øre/kWh. W związku z tym opłaty za prąd zamknęły się w kwocie 133,5 øre/kWh. – Kiedy odejmiemy dotację na energię elektryczną, łączna cena, jaką musiały zapłacić gospodarstwa domowe, była o około 25 proc. wyższa niż średnia z pierwszego kwartału ostatnich pięciu lat – komentuje Thomas Aanensen, analityk Centralnego Biura Statystycznego (SSB).
W ciągu ostatnich pięciu lat średnia cena prądu, nie wliczając dodatkowych opłat, w pierwszym kwartale roku wynosiła nieco ponad 40 øre/kWh.

W ciągu ostatnich pięciu lat średnia cena prądu, nie wliczając dodatkowych opłat, w pierwszym kwartale roku wynosiła nieco ponad 40 øre/kWh. Fot. SSB

Kolejny kwartał z rekordowymi opłatami

Poprzedni rekord cen prądu odnotowano w Norwegii w IV kwartale 2021 roku. Gospodarstwa domowe płaciły wówczas 164,8 øre/kWh. Obserwowana wówczas sytuacja skłoniła władze do wprowadzenia systemu dopłat do rachunków za energię elektryczną. Rządowe wsparcie obowiązuje od grudnia 2021 do marca 2023 roku. 

Wysokie kwoty nie były obserwowane w całym kraju fiordów. Od kilku miesięcy widoczne są wysokie dysproporcje pomiędzy cenami na północy i południu. W niektóre dni różnice sięgały więcej niż stukrotność wartości zużytego prądu.
Jak wynika z giełdy Nord Pool, 17 maja użytkownicy na południu płacili średnio 179 øre/kWh. Ceny na południu były niemal 15-krotnie niższe i wyniosły 12 øre/kWh.

Komunikat prasowy SSB
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok