Biznes i gospodarka

Rekordowy eksport norweskich owoców morza. Pomogły m.in. Polska i Chiny

Monika Pianowska

15 sierpnia 2023 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Rekordowy eksport norweskich owoców morza. Pomogły m.in. Polska i Chiny

W lipcu Norwegia wyeksportowała 95 620 ton łososia o wartości 9,6 mld koron Tada Images - stock.adobe.com/tylko do użytku redakcyjneg

Słaba korona i chiński rynek przyczyniły się do wzrostu eksportu ryb i owoców morza z Norwegii. W szczególności wartość sprzedaży norweskiego pstrąga osiągnęła rekordowy poziom.
W lipcu Norwegia wyeksportowała owoce morza o wartości 12,4 mld koron. Według Urzędu ds. Rybołówstwa (Fiskedirektoratet) oznacza to wzrost o 928 mln koron, co odpowiada 8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Jak dotąd w tym roku sprzedaż norweskich owoców morza osiągnęła łączną wartość 94,4 mld koron, a to oznacza wzrost o około 13 mld koron więcej niż w analogicznym okresie 2022. Według NTB największymi rynkami eksportu norweskich owoców morza w lipcu były Polska, Dania i USA.
Wzrost wolumenu sprzedaży pstrągów z Norwegii wyniósł w lipcu 14 proc., a jej wartość wzrosła o 7 mln koron. W lipcu wyeksportowano łącznie 5845 ton pstrąga o wartości 527 mln koron. To rekord, jeśli chodzi o sprzedaż tego gatunku w ciągu jednego miesiąca. Według Fiskedirektoratet wynik jest o 3 mln koron wyższy niż w poprzednim rekordowym miesiącu, który miał miejsce w czerwcu 2023 r.

Wzrost eksportu łososia

W lipcu Norwegia wyeksportowała 95 620 ton łososia o wartości 9,6 mld koron. Oznacza to wzrost o 1,1 miliarda koron, czyli o 13 proc., w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. To Chiny okazały się największym jego odbiorcą. Wartość eksportu tego kraju wzrosła o 230 mln koron, co oznacza aż 90 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Wolumen eksportu do Chin zakończył się na poziomie 3253 ton, czyli o 59 proc. wyższym niż w lipcu 2022.
Chiny to w lipcu największy odbiorca norweskiego łososia

Chiny to w lipcu największy odbiorca norweskiego łososiaŹródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

– Nigdy nie było tak mocnego miesiąca dla eksportu łososia do Chin. Musimy pamiętać, że lipiec 2022 roku charakteryzował się covid-19 i lockdownami, a lipiec to ogólnie wysoki sezon popytu na łososia na rynku – mówi przedstawiciel Urzędu ds. Rybołówstwa, Andreas Thorud, w komunikacie prasowym.


Źródło: Fiskedirektoratet
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok