Biznes i gospodarka

Rekordowe ceny prądu i 6000 razy wyższe rachunki. Kryzys energetyczny trwa w najlepsze

Emil Bogumił

16 sierpnia 2022 09:05

Udostępnij
na Facebooku
Rekordowe ceny prądu i 6000 razy wyższe rachunki. Kryzys energetyczny trwa w najlepsze

Mieszkańcy Norwegii borykają się z kryzysem energetycznym od lata 2021 roku. CC0

Mieszkańcy południowo-zachodniej Norwegii zapłacą za każdą zużytą kilowatogodzinę 4,40 NOK. Ceny obserwowane 16 sierpnia to historyczny rekord. Poprzedni odnotowano w ostatnich dniach lipca 2022 roku.
We wtorek z wysokimi cenami prądu zmierzą się użytkownicy w niemal całej Norwegii. Najwyższe kwoty w 2022 roku zostaną dopisane do rachunków mieszkańców okręgu energetycznego nr 1 (Oslo i okolice). Zapłacą 3,15 NOK za każdą zużytą kilowatogodzinę. Niższe ceny obserwowane będą w okręgu energetycznym nr 5 (Bergen i okolice) – 2,69 NOK. Do 0,77 NOK wzrosną opłaty za energię w środkowej części kraju fiordów. Niezmiennie około 0,01 NOK zapłacą użytkownicy w północnej Norwegii.

Wysokie ceny energii w południowej części kraju fiordów to skutek uzależnienia norweskiego rynku od sytuacji w Europie. Państwa kontynentu zmagają się z kryzysem energetycznym wywołanym wysokimi kosztami użytkowania gazu oraz ograniczeniom dostaw z Rosji. Rząd oraz przedsiębiorstwa zmagają się również z niskim wypełnieniem zbiorników wodnych przylegających do hydroelektrowni.

Niewiarygodne różnice w cenach prądu

11 sierpnia w ciągu jednej godziny cena prądu w południowo-zachodniej Norwegii była 5 967 razy wyższa niż na północy. Użytkownicy w Kristiansand płacili 2,98 NOK (bez podatków i opłat dodatkowych) za każdą zużytą kilowatogodzinę. W tym samym czasie mieszkańcy Tromsø korzystali z energii wycenianej na 0,05 øre. To najwyższe dysproporcje w historii kraju fiordów. W ciągu dnia w Kristiansand i Stavanger (3,48 NOK) ceny były średnio 582 razy wyższe niż w Tromsø (0,6 øre).
Dysproporcje pomiędzy północą i południem zwiększają się od kilku miesięcy. W listopadzie ceny prądu w Kristiansand i okolicach były 10-krotnie wyższe, a w maju średnio 100-krotnie wyższe od kwot obserwowanych w Tromsø.

Dysproporcje pomiędzy północą i południem zwiększają się od kilku miesięcy. W listopadzie ceny prądu w Kristiansand i okolicach były 10-krotnie wyższe, a w maju średnio 100-krotnie wyższe od kwot obserwowanych w Tromsø. Fot. Pixabay

Rząd zapowiedział, że wdroży nowy pakiet pomocowy, którego celem będzie walka ze skutkami kryzysu energetycznego w Norwegii. Wśród zapowiedzi znalazło się m.in. zwiększenie dopłat do rachunków od września 2022 roku. Kompleksowy mechanizm powinien być wdrożony w październiku – po wakacyjnej przerwie parlamentarzystów.

Źródła: Nord Pool, E24, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok