Biznes i gospodarka

Praca w Norwegii coraz mniej opłacalna? To może być największy problem słabej korony

Emil Bogumił

14 października 2024 13:12

Udostępnij
na Facebooku
1
Praca w Norwegii coraz mniej opłacalna? To może być największy problem słabej korony

Przyjazd do pracy nie jest tak opłacalny jak kilkanaście lat temu. Zdjęcie poglądowe/Fot. Jernej Furman (Flickr.com, CC BY 2.0)

W ciągu 10 lat liczba osób przyjeżdżających do Norwegii z obszaru UE/EOG zmniejszyła się o ponad 12 tys. Ekonomiści zwracają uwagę, że może to być jeden z największych problemów, z którymi w najbliższym czasie zmierzy się kraj fiordów. Wszystko przez słabnącą koronę norweską.
Dagfinn Rime, profesor z Handelshoyskolen BI jeszcze we wrześniu podzielił się z Polską Agencją Prasową obawami dotyczącymi kiepskiej sytuacji korony norweskiej. Przyznał, że dyskusje dotyczące waluty i jej ewentualnej zmiany na euro są najpopularniejsze w sezonie letnim. To wtedy wyjeżdżający na wakacje orientują się, że ich portfele nie są tak wypchane, jak dawniej. Zaznaczył jednak, że poważniejszym problemem jest mniejsza popularność wśród pracowników zagranicznych.

– Norwegia przestaje być tak atrakcyjnym miejscem dla obcokrajowców, szczególnie z Polski czy Litwy. Mniejszy dostęp do tańszej siły roboczej staje się dla nas prawdziwym wyzwaniem. Wydaje się, że długofalowo musimy się jednak bardziej skupić na zwiększeniu efektywności pracy w Norwegii – komentował w rozmowie z PAP.

Opinia Dagfinna Rime znajduje odzwierciedlenie w raportach Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI). Jeszcze w 2013 roku do Norwegii przyjechało 39 tys. osób z obszaru EOG. W 2023 roku liczba zmniejszyła się do 26 802 nowych mieszkańców. 16 408 spośród nich to przyjezdni, którzy wyemigrowali, bo znaleźli pracę nad fiordami.

Kurs korony norweskiej w połowie października

14 października po południu mieszkańcy Norwegii płacili średnio:

– 10,76 NOK za dolara amerykańskiego,
– 11,77 NOK za euro,
– 2,74 za polskiego złotego.

W cyklu tygodniowym wszystkie z wymienionych walut umocniły się o 0,60 do 1,00 proc. W skali miesiąca o niespełna jeden proc. poprawił się kurs dolara amerykańskiego. Euro i złotówka osłabły o odpowiednio 0,31 i 0,64 proc. Wszystkie z nich są o pięć do sześciu proc. silniejsze niż na początku 2024 roku.
Od 9 lipca średni kurs złotówki nie spadł poniżej progu 2,70 NOK.

Od 9 lipca średni kurs złotówki nie spadł poniżej progu 2,70 NOK.Fot. Pixabay

Na wrześniowym posiedzeniu dot. stóp procentowych najważniejszy wskaźnik polityki fiskalnej Norwegii został utrzymany na poziomie 4,5 proc. Kolejną decyzję w sprawie poznamy 9 listopada. Ewentualne zmiany spodziewane są jednak dopiero w 2025 roku. Do tej pory korona norweska będzie jedynie reagować na działania na rynkach międzynarodowych oraz ew. zmiany przepisów w kraju.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jan kaczmarek

14-10-2024 15:48

Norasy?
Macie szczęście że w normalnych cywilizacyjnych krajach zachodu (czyli nie u was, wy nie jesteście ucywilizowani), nie ma rotacyjnego systemu pracy.
Gdyby był...nie byłoby nas tutaj.
Ale w końcu miarka się przebierze, jak ten wasz denny NOK osiągnie całkowite dno.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok