Biznes i gospodarka

Ponad 30 procent mieszkańców Viken robi zakupy w Szwecji. Wszystko przez drożejącą żywność

Emil Bogumił

16 marca 2023 15:05

Udostępnij
na Facebooku
Ponad 30 procent mieszkańców Viken robi zakupy w Szwecji. Wszystko przez drożejącą żywność

Po zastoju, wynikającym m.in. z pandemii koronawirusa, handel transgraniczny wraca do popularności. Fot. materiały prasowe CH Strömstad (zdjęcie poglądowe)

Ponad 40 proc. mieszkańców Viken oszczędza na zakupach spożywczych, odzieżowych oraz jedzeniu poza domem. Okręg przewodzi w zestawieniu osób, które korzystają z handlu transgranicznego. W ostatnich miesiącach szwedzkie centra handlowe odwiedziło ponad 30 proc. mieszkających w regionie.
– Z badania wynika, że ​​coraz więcej osób martwi się wzrostem cen żywności. Chociaż te w Szwecji również wzrosły, wyniki pokazują, że wielu mieszkających w pobliżu granicy decyduje się na podróż, aby zaoszczędzić pieniądze – komentuje Elisabeth Landsverk, ekonomistka SpareBank 1 Østlandet. W pierwszym tygodniu lutego 2023 roku bank zlecił badanie dotyczące sposób na oszczędzanie wśród mieszkańców Norwegii. Agencja Respons Analyze przeprowadziła je na próbie 1093 osób. 

W skali kraju wyróżnili się mieszkający w Viken. W tej grupie deklaracje wyjazdu do Szwecji, w celu zaoszczędzenia na zakupach były dwukrotnie częstsze niż wśród mieszkańców pozostałych regionów Norwegii. Z możliwości skorzystała ⅓ badanych.

Mieszkańcy Viken przyznali, że wydają mniej pieniędzy na:

– drogie jedzenie – 48 proc.
– odzież i obuwie – 43 proc.
– jedzenie poza domem lub na wynos – 41 proc.
– nocne życie – 35 proc.
– wakacje i podróże – 30 proc.
– meble do domu – 29 proc.
– wydarzenie kulturalne – 27 proc.
– napoje bezalkoholowe, słodycze itp. – 25 proc.
– cele charytatywne – 25 proc.

Wśród wskazań znalazły się także zabiegi pielęgnacyjne i usługi fryzjerskie, samochód i transport oraz m.in. hazard oraz subskrybcje gazet i aplikacji.

Rekordowe wyniki w Szwecji

Handel transgraniczny, popularny szczególnie wśród mieszkańców południowych i wschodnich okręgów Norwegii, pogorszył się w okresie pandemii koronawirusa. Utrudnienia związane z możliwością przekroczenia granicy sprawiły, że szwedzkie markety zanotowały duże spadki. Sytuacja zaczęła poprawiać się w sezonie zimowym 2021/2022 roku. Szczególny skok zauważalny był po 24 lutego 2022 roku. Trudna sytuacja geopolityczna doprowadziła do wzrostu cen produktów spożywczych. Ten postępuje szybciej w Norwegii niż Szwecji.
Handel transgraniczny wrócił do poziomu sprzed pandemii koronawirusa jesienią 2022 roku.

Handel transgraniczny wrócił do poziomu sprzed pandemii koronawirusa jesienią 2022 roku.Fot. Fotolia

W 2023 roku szwedzkie markety odnotowały kolejny wzrost liczby klientów z Norwegii. W najlepszej sytuacji znalazł się Nordby Supermarket. Na początku lutego placówka odnotowała około 30 proc. wyższe obroty w porównaniu z okresem przed pandemią. Na przełomie stycznia i lutego sklepy zlokalizowane w centrum osiągnęły najlepszy wynik w historii.

Źródła: SSB, SpareBank, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok