Biznes i gospodarka

Polsko-norweska współpraca na Bałtyku. Statoil i Polenergia wybudują farmy wiatrowe

Maja Zych

06 marca 2018 13:19

Udostępnij
na Facebooku
2
Polsko-norweska współpraca na Bałtyku. Statoil i Polenergia wybudują farmy wiatrowe

Farmy mają powstać na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim. pixabay.com / Suwit_Luangpipatsorn / CC0

ska grupa energetyczna Polenergia S.A. podpisała 5 marca przedwstępną umowę sprzedaży 50 proc. udziałów w spółkach Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III na rzecz norweskiego przedsiębiorstwa energetyczno-naftowego Statoil. Współpraca zakłada budowę dwóch farm wiatrowych na Bałtyku w pobliżu Łeby.
Planowana moc jednego wiatraka to nawet 10 MW (megawatów), a łączna moc obydwu farm może osiągnąć moc 1200 MW.

Największe farmy wiatrowe w Polsce

Jak podaje firma Polenergia, pierwszy prąd może popłynąć z morskiej farmy wiatrowej już w 2022 roku i przewiduje się, że oba obiekty eksploatowane będą przez 25 lat. Będą to największe farmy wiatrowe, jakie do tej pory wybudowano w Polsce.

Farmy wiatrowe Polenergia Bałtyk II i III mają nie tylko wzbogacić spółkę, ale także polską gospodarkę – z wyliczeń ekspertów wynika, że polski PKB do 2030 roku może zyskać nawet 60 miliardów złotych. Realizacja projektów zakłada także nawet 77 tysięcy nowych miejsc pracy, a krajowe przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o kontrakty na realizację usług związanych z budową.

Współpraca doświadczonych spółek

– […] Połączenie sił i doświadczenia Polenergii oraz Grupy Statoil gwarantuje realizacje projektu, który otwiera nowy rozdział w historii polskiej energetyki odnawialnej. Przede wszystkim zapewni nowe moce wytwórcze, tak potrzebne w polskim systemie elektroenergetycznym w najbliższych latach – mówi Jacek Głowacki, kierujący pracami zarządu Polenergii.

Statoil posiada już udziały w farmach wiatrowych w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, a także przy brytyjskim wybrzeżu. Firma chce jednak dalej angażować się w rentowne projekty energii odnawialnej, w które planują zainwestować nawet 10 miliardów euro do 2030 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

07-03-2018 13:47

...pakiet wiekszosciowy posiada kanadyjski koncern Circle K....

Tomasz Lenartowicz

07-03-2018 10:35

Statoil jest największym państwowym koncernem energetycznym w Norwegii. Jego główny profil to wydobycie ropy i gazu. Zainteresowanie energią wiatrową jest raczej marginalne. Dlaczego Polacy nie mogą wybudować farm wiatrowych samodzielnie i ew. eksportować nadwyżki prądu do Norwegii??

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok