Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Statoil reanimuje pole naftowe za 9 miliardów koron. Będą nowe miejsca pracy Aktualności
Krystian Łukowicz 22 grudnia 2017
09:00

Statoil reanimuje pole naftowe za 9 miliardów koron. Będą nowe miejsca pracy

1
Skomentuj
Statoil znalazł sposób na dalsze wydobywanie ropy na polu naftowym Snoree Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Floydrosebridge
Firma Statoil planuje przedłużyć eksploatację pola naftowego Snorre. Koszt renowacji platformy wiertniczej szacuje się na 9 miliardów NOK. Wydobycie ropy ma rozpocząć się w 2021 roku i trwać do 2040. Inwestycja zapewni nowe miejsca pracy.
Kontrakt wart 1,6 miliarda koron na modyfikację i renowację starej platformy wiertniczej na Snorre wygrała firma Aibel. Projekt norweskiego przedsiębiorstwa wydał się idealny do realizacji celów założonych przez Statoil.

Żyła czarnego złota

Celem naftowego potentata jest przedłużenie szacowanego wydobycia ropy na południu Morza Norweskiego. Początkowo sądzono, że wydobycie w tej części szelfu kontynentalnego będzie możliwe maksymalnie do 2014 roku. Firmie udało się jednak znaleźć sposób by wyciągnąć ze Snorre jak najwięcej i nowa data zakończenia eksploatacji to... 2040 rok.

Sprawdzone rozwiązania

Optymistyczne plany Statoil przewidują zwiększenie wydobycia do 200 milionów baryłek ropy.
Kluczem do sukcesu ma być przemyślany od początku do końca pomysł na całą inwestycję. Użycie istniejącej już infrastruktury i ograniczenie niepotrzebnych kosztów to, zdaniem Statoil, klucz do sukcesu. Firma utrzyma współpracę z zaufanymi przedsiębiorstwami biorącymi udział w eksploatacji Snorre i dostawcami z Fjordbase w Florø.
Inwestycja na Morzu Norweskim to również nowe miejsca pracy — szacuje się, że projekt ekspansji pola Snorre zagwarantuje 23 000 etatów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Grekap1
Grekap1 27-12-2017 00:09

Poczekamy - zobaczymy?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas