Polska spółka poszuka „błękitnego paliwa” na norweskim szelfie. Wykona odwiert jako pierwsza w historii Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 05 września 2018
12:48

Polska spółka poszuka „błękitnego paliwa” na norweskim szelfie. Wykona odwiert jako pierwsza w historii

Skomentuj
Obecnie trwają prace nad projektowaniem otworu planowanego do odwiercenia na norweskim szelfie w 2019 roku. Na zdj. magazyn gazu PGNiG w Wierzchowicach. PGNiG/presspack
Firma z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – PGNiG Upstream Norway (PGNiG UN) – poszuka gazu na Morzu Norweskim. Jako pierwsza spośród polskich spółek wykona tam odwiert poszukiwawczy w roli operatora, poinformowało w komunikacie prasowym z 4 września PGNiG.
PGNiG Upstream Norway będzie działać w obrębie koncesji PL838, przylegającej bezpośrednio do obszaru licencyjnego złóż Skarv i Ærfugl. Jeśli odwiert poszukiwawczy zakończy się powodzeniem, być może już za cztery lata pochodzący z niego gaz popłynie przez Baltic Pipe do Polski.
Reklama

Umacnia pozycję w Norwegii

Obecnie trwają prace nad projektowaniem otworu planowanego do odwiercenia w 2019 roku. Zgodnie z treścią komunikatu PGNiG spółka realizuje program dywersyfikacji dostaw „błękitnego paliwa” do Polski, a jednocześnie stara się pozyskać nowe obszary do odwiertów.

PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 20 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w kraju fiordów, z czego na dwóch pełni rolę operatora. Wielkość udokumentowanych zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii szacuje się na ok. 83 mln boe (barrel of oil equivalent, jednostka energii otrzymanej ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas