Gaz z Norwegii może dopłynąć na czas. Sekretarz stanu: „Realizacja Baltic Pipe idzie zgodnie z planem” Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 05 czerwca 2018
13:55

Gaz z Norwegii może dopłynąć na czas. Sekretarz stanu: „Realizacja Baltic Pipe idzie zgodnie z planem”

1
Skomentuj
Gaz z Norwegii ma szansę zacząć płynąć do Polski przez Danię w 2022 roku. wikimedia.org/ fot. Hannes Grobe/ CC BY 3.0
– Nie ma żadnych opóźnień. To są fake newsy – skwitował pogłoski o rzekomych komplikacjach w planie budowy Baltic Pipe Piotr Naimski, pełnomocnik rząd ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Kwestię harmonogramu realizacji gazociągu poruszył w programie Krzysztofa Ziemca Studio Zachód, którego był gościem 3 czerwca.
Według Naimskiego prace nad korytarzem gazowym wiodącym z Norwegii przebiegają zgodnie z założeniami, a w ich zakresie zostały wydane niezbędne pozwolenia zarówno od partnerów w Szwecji, Niemczech i Danii, jak i w Polsce. Jeszcze w czerwcu ma natomiast zapaść decyzja o przebiegu trasy.
Reklama

Start za dwa lata

Jak twierdzi pełnomocnik ds. infrastruktury energetycznej, budowa odcinka podmorskiego Baltic Pipe rozpocznie się wiosną 2020 roku i potrwa dwa lata, czyli akurat do momentu, w którym wygasa umowa z rosyjskim Gazpromem. Obecnie trwają badania geofizyczne i geotechniczne dna Bałtyku, których wyniki wpłyną na ostateczne potwierdzenie przebiegu korytarza gazowego.

W rozmowie z Ziemcem poseł dodał, że na korzyść całego przedsięwzięcia przemawia fakt, podpisania w Kopenhadze niedawnej umowy pomiędzy Komisją Europejską, duńskim Energinetem i polskim Gaz-Systemem o dofinansowaniu podmorskiego odcinka gazociągu. Przypieczętowanie ustaleń związanych z realizacją Baltic Pipe będzie stanowiło podpisanie umowy o jego budowie z inwestorami.

Bałtycka sieć z surowcem

Projekt stworzenia gazociągu składa się z kilku etapów. Pierwszy to połączenie między Danią i Norwegią, które umożliwi przesyłanie surowca między tymi państwami. Następnym krokiem będzie rozbudowa duńskiej zdolności przesyłowej w kierunku Polski i stworzenie z nią połączenia gazowego.

Dzięki temu gaz ze złóż w Norwegii za pośrednictwem operatorów – Gaz-Systemu i Energinet – będzie można transportować głównie na polski i duński rynek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Greg OPEKA
Greg OPEKA 05-06-2018 21:33

DOBRA UMOWA/DECYZJA PRZYNIESIE TRÓJSTRONNE KORZYŚCI I NIE TYLKO....

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas