Biznes i gospodarka

Pierwszy wzrost inflacji od czterech miesięcy. Wszystko przez ceny prądu i żywności

Emil Bogumił

14 listopada 2023 13:45

Udostępnij
na Facebooku
Pierwszy wzrost inflacji od czterech miesięcy. Wszystko przez ceny prądu i żywności

Artykuły spożywcze, obok cen prądu, należały do grupy, która najbardziej przyczyniła się do podwyższenia wskaźnika inflacji. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (zdjęcie poglądowe)

Inflacja wyniosła w październiku 2023 roku 4,0 proc., poinformowało Centralne Biuro Statystyczne (SSB). To pierwszy wzrost od maja. Wpływ na ogólną podwyżkę cen miały przede wszystkim artykuły spożywcze oraz energia elektryczna.
– Ceny prądu znacząco wzrosły od września. W analogicznym okresie ubiegłego roku spadły. Powoduje to wzrost wskaźnika CPI w skali rocznej – skomentował Espen Kristiansen, badacz SSB. Koszty zużycia energii elektrycznej, wraz z opłatami dodatkowymi, wzrosły od września do października o 18,4 proc. – Pomimo wzrostu cen energii elektrycznej w zeszłym miesiącu, ceny energii elektrycznej są znacznie niższe niż w roku ubiegłym – precyzuje Kristiansen.

Na ogólną inflację duży wpływ miały także produkty z kategorii żywność, i napoje bezalkoholowe. Były o 8,5 proc. droższe niż w październiku 2022 roku.
12-miesięczna zmiana wskaźników CPI.

12-miesięczna zmiana wskaźników CPI.Il. SSB

Koniec optymizmu wśród mieszkańców Norwegii?

Październikowe dane SSB to pierwsze negatywne informacje dotyczące inflacji od maja 2023 roku. W ubiegłym miesiącu odnotowano także wzrost inflacji bazowej, czyli wskaźnika pozbawionego wpływom zmian podatkowych oraz produktów energetycznych. Od września wzrosła o 0,3 punktu procentowego i wyniosła 6,0 proc. Badacze Centralnego Biura Statystycznego zwracają uwagę, że dynamika inflacji bazowej utrzymuje się na wysokim poziomie. Duży wpływ mają na nią ceny mebli, lotów oraz wzrost czynszów. – Właściciele nieruchomości dostosowują wysokość rachunków do inflacji. Wysoki wzrost cen będzie w czasie przekładał się na wzrost czynszów. Ponadto, trzeba wziąć pod uwagę, że wpływ na to ma także wzrost stóp procentowych – skomentował Espen Kristiansen.
Inflacja ma wpływ na politykę realizowaną przez Norges Bank. Instytucja zwraca przede wszystkim na wskaźnik inflacji bazowej. Ten jest znacznie powyżej poziomu 2,0 proc., który bank centralny uważa za najlepszy dla gospodarki i społeczeństwa. Na podstawie obecnych danych można przewidywać, że w grudniu 2023 roku dojdzie do podwyżki stóp procentowych, które powinny przyczynić się do obniżenia wzrostu cen.

Źródła: SSB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok