PGNiG rozpocznie wydobycie z kolejnego złoża. Norwegia wydała oficjalną zgodę Biznes i gospodarka
Maja Zych 26 lutego 2020
10:51

PGNiG rozpocznie wydobycie z kolejnego złoża. Norwegia wydała oficjalną zgodę

Skomentuj
Obecnie PGNiG prowadzi już wydobycie zasobów z pięciu norweskich złóż. wikimedia.org / JanChr / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.no
We wtorek 25 lutego Norweski Urząd ds. Ropy Naftowej (Oljedirektoratet) udzielił formalnej zgody  PGNiG Upstream Norway, spółce zależnej PGNiG SA, na wydobycie ropy i gazu ze złoża Skogul na Morzu Północnym. Planowany start prac, które mogą zapewnić polskiej firmie wzrost produkcji własnej o ponad 4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie, ma zgodnie z planem rozpocząć się już w marcu tego roku.
Łącznie PGNiG posiada 35 proc. udziałów w złożu Skogul, które zostały przyznane w ramach koncesji PL460 – zasoby, które przypadają na spółkę, wynoszą łącznie około 3,3 mln boe.
Reklama

Korzystna lokalizacja złoża

Dzięki położeniu złoża Skogul, które znajduje się blisko eksploatowanego już złoża Vilje, produkcja surowców będzie w tym wypadku dużo tańsza – do wydobycia wykorzystana zostanie bowiem istniejąca już infrastruktura.

– Formalne zezwolenie norweskiej administracji jest dobrą informacją. Oznacza, że zgodnie z planami będziemy mogli rozpocząć wydobycie z kolejnego złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W procesie wydobycia ze Skogul wykorzystamy infrastrukturę istniejącą już na sąsiednim złożu, co ma duże znaczenie dla zmniejszenia kosztów eksploatacji. Uruchomienie produkcji oznacza dodatkowe przychody, co już w tym roku wesprze wyniki osiągane przez naszą norweską spółkę – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA.


Poniżej: mapa przedstawiająca udziały PGNiG w norweskich złożach
Na ten moment PGNiG wydobywa surowce z pięciu norweskich złóż, a prace analityczne i inwestycyjne prowadzone są na sześciu kolejnych złożach – w tym roku planowane jest także uruchomienie produkcji ze złoża Ærfugl na Morzu Norweskim.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas