Biznes i gospodarka

Państwa UE wspólnie kupią gaz. Norwegia zgodzi się na maksymalne ceny surowca?

Emil Bogumił

21 października 2022 09:24

Udostępnij
na Facebooku
Państwa UE wspólnie kupią gaz. Norwegia zgodzi się na maksymalne ceny surowca?

Na zdjęciu: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (20.10.2022). Fot. materiały prasowe Rady Europejskiej

Na trwającym od 20 października szczycie zatwierdzono pomysł wspólnych zakupów gazu. Trwają także prace nad mechanizmami, które obniżą wzrost cen surowca.
– Mamy porozumienie ws. energii. Istnieje silne i jednomyślne zobowiązanie do wspólnego działania (…), aby osiągnąć trzy cele: niższe ceny, gwarancje bezpieczeństwa dostaw i kontynuację prac w celu zmniejszenia popytu – powiedział w nocy z 20 na 21 października szef Rady Europejskiej Charles Michel. – Mamy teraz bardzo dobry i solidny plan działań, aby dalej pracować nad tematem cen energii – wtórowała mu Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

Przywódcy państw członkowskich uzgodnili porozumienie, na mocy którego możliwe będą wspólne zakupy gazu dla całej wspólnoty. Mechanizm może być uruchomiony w sytuacji niedoboru surowca na rynku europejskim, uzgodnili szefowie rządów.

Limit cen gazu kością niezgody

Poza wspólnym zakupem, przywódcy debatowali nad możliwością ustabilizowania cen gazu. Część polityków – m.in. Mateusz Morawiecki – domagała się wprowadzenia limitów lub korytarzy cenowych. – Polska po raz kolejny będzie bardzo mocno opowiadała się za limitem cenowym na gaz albo za korytarzem cenowym dla gazu – zapowiadał premier. Za limitem opowiedzieli się również przedstawiciele Europy Środkowo-Wschodniej oraz Włosi. Polski rząd miał także naciskać na zamrożenie cen wykupienia uprawnień do emisji CO2 na poziomie 20 lub 30 euro.
Korytarz cenowy umożliwia wykupienie surowca w przedziale cenowym, wyznaczonym kwotami minimalnymi i maksymalnymi.

Korytarz cenowy umożliwia wykupienie surowca w przedziale cenowym, wyznaczonym kwotami minimalnymi i maksymalnymi. Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

Przeciwnego zdania byli przywódcy Niderlandów, Danii i Niemiec. Zwracali uwagę, że producenci będą mogli sprzedawać gaz poza Unię Europejską. Twierdzili, że różnice w cenie zostaną przerzucone na podatników, by uzupełnić różnicę wynikającą z odmiennych cen rynkowych.

Obrotu gazem dokonuje się w tzw. hubach gazowych. Najpopularniejszy – TTF (Title Transfer Facility) – znajduje się w Niderlandii. Korzystanie z holenderskiej giełdy wynika m.in. z historycznej roli państwa w strukturze wydobycia gazu ziemnego w Unii Europejskiej.

UE dojdzie do porozumienia z Norwegią?

Po pierwszym dniu szczytu przywódców państw UE szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że państwa wspólnoty chcą wynegocjować z Norwegią utworzenie korytarza cenowego. Środek ma doprowadzić do m.in. ustabilizowania wahających się cen gazu. Do podobnych pomysłów już wcześniej sceptycznie podchodził rząd kraju fiordów. – Rząd nie sprzedaje gazu. Odpowiadają za to firmy wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, które dokonują transakcji na zasadach rynkowych. Dlatego nie negocjujemy z Unią Europejską w sprawie gazu, czy też ustalenia korytarzy cenowych – stwierdził minister energii Terje Aasland na łamach E24.
6 października szefowie europejskich rządów spotkali się w Pradze, by debatować nad sposobami walki z kryzysem energetycznym. W dyskusjach uczestniczył premier Jonas Gahr Støre.

6 października szefowie europejskich rządów spotkali się w Pradze, by debatować nad sposobami walki z kryzysem energetycznym. W dyskusjach uczestniczył premier Jonas Gahr Støre. (zdjęcie poglądowe) Fot. Tor Borgersen/Statsministerens kontor (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Jak zwraca uwagę norweski rząd, kraj fiordów bierze udział w pracach grupy roboczej, która powstała jesienią 2022 roku. Przedstawiciele europejskich państw wspólnie pracują nad mechanizmami, które ustabilizują rynek gazu na kontynencie. Kraje UE podejmą kolejną próbę walki z kryzysem we wtorek, 25 października. Odbędzie się wówczas spotkanie ministrów energetyki. Debata będzie dotyczyła propozycji wypracowanych podczas ostatniego szczytu szefów rządów.

Źródła: E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok