Biznes i gospodarka

Oslo w czołówce najważniejszych miast morskich. To m.in. dzięki technologii

Monika Pianowska

17 kwietnia 2024 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Oslo w czołówce najważniejszych miast morskich. To m.in. dzięki technologii

Norwegia ma solidną historyczną pozycję w przemyśle morskim. stock.adobe.com/licencja standardowa

Według najnowszego raportu DNV i Menon Economics Oslo to jedno z pięciu najważniejszych miast morskich na świecie. Wyżej w tegorocznym rankingu znajdują się jedynie Singapur, Rotterdam, Londyn i Szanghaj.
Z analizy „Leading Maritime Cities Report 2024” wynika, że ​​stolica Norwegii, ze swoją bogatą historią żeglugi i gospodarką morską, wyprzedziło obecnie na liście Tokio. Raport dostarcza nowych informacji na temat tego, które miasta nadmorskie oferują najlepsze udogodnienia, zarówno pod względem infrastruktury, jak i sposobu jej zorganizowania dla przedsiębiorstw morskich i pracowników sektora morskiego.
Podobnie jak w poprzednich edycjach raportu, w badaniu każde miasto oceniane jest w kategoriach „żegluga”, „porty i logistyka”, „atrakcyjność i konkurencyjność” oraz „finanse i legislacja morska” i „technologia morska”, w których Oslo zajęło trzecie miejsce.

Szansa na awans

Jak mówi Morten Lerø, dyrektor działu doradztwa morskiego w DNV, Norwegia ma solidną historyczną pozycję w przemyśle morskim i cieszy się wysoką reputacją wśród specjalistów z branży morskiej na całym świecie, a Oslo może jeszcze zyskać na znaczeniu jako wiodący na świecie ośrodek żeglugi.
Oslo wyprzedziło obecnie na liście Tokio.

Oslo wyprzedziło obecnie na liście Tokio.stock.adobe.com/licencja standardowa

– Poza pięcioma najlepszymi miastami widzimy wiele dynamicznych zmian. Hongkong, który w 2019 r. zajmował czwarte miejsce, spadł teraz na 12. miejsce. Z drugiej strony Abu Zabi, pomimo wojny i niepokojów na Bliskim Wschodzie, znacząco wzmocniło swoją pozycję. Miasto dokonało najbardziej niezwykłego skoku, wspinając się o dziesięć miejsc z 32. na 22., mówi Erik Jakobsen – prezes Menon Economics.
DNV jest wiodącym na świecie dostawcą usług certyfikacyjnych i klasowych oraz uznanym doradcą w sektorze morskim. Promuje bezpieczeństwo, jakość, efektywność energetyczną i w branży żeglugi międzynarodowej. Menon Economics to z kolei firma zajmująca się analizą ekonomiczną i doradztwem, działającą na styku ekonomii, polityki i rynku.
Źródła: NTB/DNV
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok