Biznes i gospodarka

Orlen zwiększa udziały na Morzu Norweskim: PGNiG Upstream Norway z nową koncesją

Monika Pianowska

01 czerwca 2023 09:02

Udostępnij
na Facebooku
Orlen zwiększa udziały na Morzu Norweskim: PGNiG Upstream Norway z nową koncesją

Transakcja to kolejny krok w realizacji dwukrotnego zwiększenia produkcji gazu ziemnego. stock.adobe.com/ fot. ANGHI/ tylko do użytku redakcyjnego

PGNiG Upstream Norway, spółka z Grupy ORLEN, nabyła kolejne udziały w koncesji na dwóch złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Chodzi o złoża Adriana i Sabina. Transakcja to kolejny krok w realizacji dwukrotnego zwiększenia produkcji gazu ziemnego na Północy i dywersyfikacji dostaw surowca do polskich odbiorców.
Na mocy umowy zawartej ze Sval Energi AS, PGNiG Upstream Norway nabyło 10 proc. udziałów w koncesji PL211 CS na Morzu Norweskim. Jak pisze Grupa Orlen w komunikacie prasowym z 30 maja, nowe złoża zostaną podłączone do infrastruktury wydobywczej złoże Ærfugl, zlokalizowane w pobliżu Skarv. Zapewni to wyższą rentowność produkcji i pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla związane z tym procesem.

Gaz popłynie przez Baltic Pipe

Adriana to złoże gazowo-kondensatowe, zaś Sabina zawiera ropę naftową i gaz. Złoża zostały odkryte w 2021 i mogą zawierać 38-88 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Odwiert rozpoznawczy planowany jest na IV kw. 2023 roku. Partnerzy kocesyjni zakładają, że produkcja na złożu Adriana rozpocznie się w roku 2029 r., a na złożu Sabina w 2033 r.
PGNiG Upstream Norway i Sval Energi czekają jeszcze na ostateczną zgodę norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii. Gaz ziemny, który Grupa ORLEN pozyskuje ze złóż w Norwegii, jest przesyłany do Polski poprzez gazociąg Baltic Pipe. Łączne zasoby ropy i gazu, którymi dysponuje PGNiG Upstream Norway, to 346,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
Źródło: Orlen
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok