Biznes i gospodarka

Orlen poszerza działalność na Morzu Północnym. Grupa wykupiła udziały od Equinora

Emil Bogumił

06 czerwca 2024 10:40

Udostępnij
na Facebooku
Orlen poszerza działalność na Morzu Północnym. Grupa wykupiła udziały od Equinora

Na zdjęciu: platforma Gina Krog na Morzu Północnym. Fot. materiały prasowe Equinor

Grupa Orlen kupiła dodatkowe udziały w jednym ze złóż na Morzu Północnym. Za pośrednictwem PGNiG Upstream Norway pozyskała je od norweskiego państwowego giganta Equinor. Pozyskiwanie gazu z Eirin zwiększy się w efekcie niemal dwukrotnie.
Początek prac wiertniczych na złożu Eirin zaplanowano pomiędzy lipcem a wrześniem 2024 roku. Uruchomienie wydobycia nastąpi w drugiej połowie 2025 roku. – W złożu zostaną wykonane dwa odwierty produkcyjne, z których gaz będzie przesyłany podmorskim gazociągiem do platformy na złożu Gina Krog, w którym Grupa ORLEN również posiada 41,3 proc. udziałów. Wyrównanie wielkości udziałów Koncernu w Gina Krog i Eirin zoptymalizuje koszty zarządzania wspólnie eksploatowanymi złożami – informuje grupa Orlen.
Po sfinalizowaniu transakcji, łączny udział grupy Orlen w Eirin wzrośnie do 41,3 proc. Zasoby złoża wynoszą ok. 27 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego ponad 85 proc. stanowi gaz ziemny. 


Za pośrednictwem PGNiG Upstream Norway, grupa Orlen eksploatuje obecnie 19 złóż a na kolejnych dziewięciu prowadzi zagospodarowanie, w celu uruchomienia produkcji. W 2023 roku spółka wyprodukowała około 27 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Orlen zakłada, że w 2024 roku wydobycie gazu ziemnego wzrośnie z trzech do czterech mld metrów sześciennych.

Źródła: Orlen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok