Biznes i gospodarka

Nowy rekord Norwegii. Przez kilka godzin cena prądu była „na minusie”

Emil Bogumił

22 maja 2023 12:45

Udostępnij
na Facebooku
2
Nowy rekord Norwegii. Przez kilka godzin cena prądu była „na minusie”

Wszystkie państwa nordyckie odnotowały zwiększoną produkcję energii. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (zdjęcie poglądowe)

Jak wynika z giełdy cen energii elektrycznej Nord Pool, przedsiębiorstwa energetyczne w Norwegii dopłacały użytkownikom za używanie prądu. Do sytuacji doszło 22 maja. Odnotowano wówczas najniższy poziom opłat w 2023 roku.
Cena energii elektrycznej spadła poniżej 0 NOK/kWh w niedzielę między godziną 11:00 a 17:00. Ujemny wskaźnik odnotowano w całym kraju fiordów. Jak zwróciła uwagę branżowa redakcja Europower, ujemne ceny nigdy nie obowiązywały w Norwegii tak długo. Użytkownicy otrzymywali „zapłatę” za korzystanie z prądu od przedsiębiorstw energetycznych. Wciąż obowiązywały jednak pozostałe opłaty oraz podatki. Biorąc pod uwagę cały dzień, 22 maja odnotowano najniższe ceny w 2023 roku:

  • okręg Oslo – 0,35 NOK/kWh,
  • okręg Kristiansand – 0,355 NOK/kWh,
  • okręg Bergen – 0,35 NOK/kWh,
  • północny i centralny okręg energetyczny – 0,0103 NOK/kWh.

Kolejne rekordy w Norwegii

0,0103 NOK/kWh to najniższa dzienna średnia cena prądu w historii centralnej Norwegii. Z kolei kwoty odnotowane w południowych regionach osiągnęły najmniejszy pułap od 16 listopada 2022 roku. Spadki cen obserwowane w drugiej połowie maja związane są z nadprodukcją energii w Europie. Na rynek pozytywnie wpłynęła infrastruktura źródeł odnawialnych – baterie słoneczne, turbiny wiatrowe oraz hydroelektrownie w Norwegii. Ponadto, wysokie temperatury i słoneczna pogoda wpływają na użytkowników, którzy nie mają potrzeby ogrzewania mieszkań i domów oraz spędzają więcej czasu poza gospodarstwem domowym.
21 maja najniższą cenę energii odnotowano w Niderlandach. O 12:00 wyniosła -0,89 NOK/kWh.

21 maja najniższą cenę energii odnotowano w Niderlandach. O 12:00 wyniosła -0,89 NOK/kWh.Fot. Pixabay

Wpływ na nadprodukcję energii w Norwegii ma sytuacja pogodowa. Tamtejsze hydroelektrownie korzystają m.in. z roztopów, które powodują wzrost poziomu wody w rzekach, potokach oraz zbiornikach wodnych. Analitycy zwracają uwagę, że zjawisko ujemnych cen nie utrzyma się długo. Przedsiębiorstwa energetyczne mają możliwość regulowania produkcji. Jeśli w przyszłości dojdzie do potrzeby wykorzystania rezerw magazynowych, cen prądu ponownie wzrośnie.

Źródła: Nord Pool, Europower, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


sum

22-05-2023 15:51

Kocham norweską propagandę !!!- jak im powiedzą ,że dzięki Modernie uzyskali super moce- będą skakać z mostów

sum

22-05-2023 15:50

Kocham norweską propagandę !!!- jak im powiedzą ,że dzięki Modernie uzyskali super moce- będą skakać z mostów

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok