Biznes i gospodarka

Nowy rekord Funduszu Naftowego: wartość przekroczyła kolejną barierę

Emil Bogumił

06 grudnia 2023 11:07

Udostępnij
na Facebooku
9
Nowy rekord Funduszu Naftowego: wartość przekroczyła kolejną barierę

Jeśli niski kurs korony oraz wysoka wartość akcji giełdowych utrzymają się, możliwe są kolejne wzrosty. Fot. Øyvind Gravås/Even Kleppa, materiały prasowe Equinor

Wartość Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego (Oljefondet) przekroczyła kolejną barierę. We wtorek, 5 grudnia wieczorem wyniosła ponad 16 000 mld NOK. Od początku roku poprawiła się o ponad 30 proc.
W październiku i listopadzie wysokość środków zgromadzonych w Funduszu Naftowym poprawiła się o 1 000 mld NOK. 1 stycznia wynosiła 12 429 mld koron. Od tamtej pory osiągnął kilka kamieni milowych:

1) 13 000 mld NOK w styczniu,
2) 14 000 mld NOK w lutym,
3) 15 000 mld NOK w maju.

Trzeci kwartał 2023 roku przyniósł pogorszenie w funkcjonowaniu Oljefondet. Na koniec września jego wartość wyniosła 14 801 mld NOK. Od tamtej pory poprawiła się o 1 200 mld koron norweskich.

Słodko-gorzkie wieści dla Norwegów

Wartość norweskiego Funduszu Naftowego zależy od trzech podstawowych czynników. Jednym z najważniejszych jest wartość korony norweskiej. Majątek Oljefondet zgromadzony w obcej walucie wzrasta, gdy spada kurs korony norweskiej. Sytuacja zauważalna jest od kilkunastu miesięcy. Coraz lepsza sytuacja Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego to także skutek poprawy wartości akcji, papierów wartościowych, a także nieruchomości i infrastruktury, którymi zarządza fundusz. Ostatni element uzależniony jest od działania rządzących. Rada Ministrów decyduje, jaki procent Funduszu Naftowego wykorzystać w roku rozliczeniowym.
Słabość korony norweskiej wobec dolara, euro i innych walut pozwala na duże transfery środków do Oljefondet.

Słabość korony norweskiej wobec dolara, euro i innych walut pozwala na duże transfery środków do Oljefondet.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

W pierwszej połowie roku wartość Funduszu Naftowego zdecydowanie wzrosła. Koniunktura zmieniła się w okresie od lipca do września i doprowadziła do pogorszenia sytuacji. Oljefondet zyskał na wartości w czwartym kwartale, wraz ze wzrostem akcji giełdowych.

Źródła: E24, Norges Bank, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jossi

09-12-2023 10:41

Jakby $ był po 8 NOK to zyski byłyby duuuużo niskie. Ropa po np 80 $ to wiadomo jak sie przeliczy 80x 8NOk = 640 NOK a jak kurs zawyżony po 11 NOK za 1$ to zysk880NOK za baryłke. Norges Bank i rząd chyba celowo utrzymuja taka słabą koronę aby chwalic się zyskami. Sama prezes banku powiedziała: " My wiemy że wy macie za co jeździc na wczasy i dobrze żyjecie". A że obcokrajowcom jest do d.... z powodu kursu? A cóż ich to obchodzi.

LewySierpowy

08-12-2023 18:29

Z jednej strony chwala sie zyskami,a z drugiej podwyzkami dla swoich obywateli,czyli wrzucajac te sukcesy do jednego worka z wydatkami ludzi w Norwegii,to mozna zaczac sie mocno bac,ze kasy im i tak bardzo brak

Adam Filipek

08-12-2023 15:36

Wiesz, po 15 latach pracy w jednym z najbogatszych krajow swiata i zgromadzic "majatek" za ktory mozna kupic 50m2 klitke gdzies w centrum Gdanska czy innego Krakowa szalu nie robi bym powiedzial.

Karol Pitek

07-12-2023 12:26

O rany Martin19.
Nie przejmuj się że majątek znajomego po 15 latach jest wart jedynie 1.1 miliona PLN. Jeśli to jest największe zmartwienie to obydwaj jesteście szczęściarzami

jan kaczmarek

07-12-2023 11:52

Na marginesie dyskusji....Norwegia to nie jest kraj który, (jak ktoś wspomniał) eksportuje najwięcej gazu i ropy.
Daleko im do potentatów światowych.

Pawel Burza

07-12-2023 03:37

Kiedy to się skończy ???? Co miesiac wieksze raty kredytów, Ceny w sklepach jak z kosmosu. Stawki godzinowe stoją w miejscu. Jedna wielka sciema !!!!!! Kraj, który najwiecej expotruje ropy, gazu.Zatruwająć najbardziej srodowisko i niszczac klimat. Ale to poza Norwegią . Tutaj chcą zielony skansen zrobic a my za to wszystko mamy płacic !!!!!! Niech jeszcze szklane sciany zrobią zeby syf spalany poza ich granicami a ich gazu ,ropy nie wracał do nich i nie truł powietrza . Zasada . Płać i płacz .

Karol Pitek

06-12-2023 21:28

Tak. Banki czy koncerny zarabiają a wartość funduszu naftowego rośnie. Ale jak niby ma się to przekładać na nasze finanse? Nie oszukujmy się te pieniądze nie są gromadzone żeby je rozdawać.

Eli Bulls

06-12-2023 20:52

Tez pobijamy swoisty rekord. Rekord wydatkow. Pozostaje nam tylko patrzec jak ten cielecy narod biernie przyglada sie calej sytuacji i pomrukuje pod nosem to w saunie to wsrod domownikow bo przeciez nie wypada krytykowac rekordow rzadu. pasma nieprzerwanych sukcesow od 2 lat. sukcesow w goleniu spoleczenstwa z kasy i godnosci.

Eli Bulls

06-12-2023 13:50

Jakos nie przeklada sie to na nasze finanse. Non stop czytam "rekordowe zyski" koncernow paliwowych, stacji benzynowych, bankow, exportu owocow morza nie wspominajac o przemysle zbrojeniowym i nie moge zrozumiec jak tak bogaty kraj ma czelnosc tak okradac swoich obywateli zadajac dodatkowych 14tys podatku rocznie, oplat za jazde zdezelowanymi drogami, kasy z dupy za paliwa itd itd. Duzo by opowiadac. Niepojete!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok