Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

To nie był dobry kwartał dla Funduszu Naftowego. Oljefondet z 374 000 000 000 na minusie

Monika Pianowska

24 października 2023 18:45

Udostępnij
na Facebooku
To nie był dobry kwartał dla Funduszu Naftowego. Oljefondet z 374 000 000 000 na minusie

24 października wartość funduszu wynosiła 115 084 miliardów koron. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweski państwowy fundusz majątkowy (Oljefondet) odnotował w trzecim kwartale 2023 roku stratę w wysokości 374 miliardów koron w związku ze spadkiem wartości wszystkich klas aktywów. To ogółem słabszy kwartał dla giełdy w porównaniu z dwoma poprzednimi w tym roku.
Zwrot z inwestycji funduszu w okresie lipiec–wrzesień wyniósł minus 2,1 proc., czyli był o 0,17 punktu procentowego wyższy niż zwrot z indeksu referencyjnego funduszu, pisze zarządzający nim Norges Bank Investment Management (Nbim) w komunikacie z 24 października.

Słabo w technologii i przemyśle

Na koniec września fundusz ulokował 70,6 proc. swojej wartości w akcjach, w porównaniu do 71,3 proc. trzy miesiące wcześniej. Stałe dochody stanowiły 27,1 proc. wartości wobec 26,4 proc. w drugim kwartale, 2,2 proc. przypadało na nieruchomości nienotowane na giełdzie. 0,1 proc. na nienotowanej na giełdzie infrastrukturze OZE pozostało bez zmian.
Jak stwierdził cytowany w oświadczeniu wiceprezes funduszu Trond Grande, w szczególności do zwrotu negatywnie przyczyniły się sektory technologii, przemysłu i dóbr konsumpcyjnych.
We wtorek zaprezentowano jedynie kluczowe dane. Pełniejsze raporty ukazują się dwa razy w roku. Pomijając straty, tym kwartale do funduszu dodano 139 miliardów koron. 24 października wartość funduszu wynosiła 115 084 miliardów koron.

Fundusz Naftowy inwestuje dochody państwa norweskiego z wydobycia ropy i gazu w akcje, obligacje, nieruchomości i projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii za granicą. To największa taka instytucja na świecie. Posiada udziały w ponad 9200 spółkach, z 1,5 proc. wszystkich notowanych akcji.

Cegiełkę dołożyły waluty

Po silnym wzroście w pierwszej połowie roku, światowy rynek akcji, w który Fundusz Naftowy szeroko inwestuje, przez całe lato i jesień notował spadki. Międzynarodowy indeks akcji FTSE Global All Cap, na którym opiera się indeks referencyjny funduszu, spadł w trzecim kwartale o niecałe 4 proc.
Ponieważ fundusz inwestuje wyłącznie za granicą, na zwroty wpływa nie tylko sytuacja na rynkach akcji i odsetek, ale także zmiany kursów walut. W tym kwartale korona norweska umocniła się w stosunku do kilku głównych z nich, ale zmiany kursów przyczyniły się do zmniejszenia wartości funduszu o 264 miliardy koron.
Założeniem Oljefondet jest inwestowanie około 70 proc. w akcje i 30 proc. w obligacje, ale także w nieruchomości nienotowane na giełdzie i infrastrukturę OZE. Inwestycje w akcje i oprocentowane papiery wartościowe opierają się na indeksie referencyjnym określonym przez Ministerstwo Finansów. W tym sensie instytucja jest w praktyce gigantycznym funduszem indeksowym, ale ma też pewne pole do odstępstw od indeksu referencyjnego, starając się wygenerować nadwyżkę zwrotu.
Źródła: nbim.no, NTB, Reuters
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok