Biznes i gospodarka

Nowe złoże na Morzu Norweskim. Wydobycie może sięgać 22 milionów baryłek

Emil Bogumił

02 grudnia 2022 10:38

Udostępnij
na Facebooku
Nowe złoże na Morzu Norweskim. Wydobycie może sięgać 22 milionów baryłek

Na zdjęciu: złoże Gjøa eksploatowane w Norwegii przez Neptun Energy. Fot. materiały prasowe Neptun Energy.

W odwiercie poszukiwawczym Calypso na Morzu Norweskim odkryto złoże ropy naftowej. Odpowiada za niego firma Neptun Energy. To trzecie źródło odnalezione przez przedsiębiorstwo na obszarze Norweskiego Szelfu Kontynentalnego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Neptun Energy prowadzi poszukiwania wobec działającej już infrastruktury wydobywczej. Jak zwraca uwagę firma, tego typu metody są bardziej opłacalne i ograniczają emisję spalin. – Wstępne obliczenia wskazują na możliwe wydobycie 1-3,5 mln metrów sześciennych. Odpowiada to szacunkowej liczbie od sześciu do 22 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej – informuje w komunikacie przedsiębiorstwo.
 
Zakładając wartość baryłki na poziomie 86,60 USD (dane aktualne 2.12.2022), odwiert może osiągnąć szacunkowy przychód od 519 mln USD do 1,9 mld USD, czyli blisko 18,58 mld NOK.

Norwegia planuje rozwój wydobycia

W czwartek 1 grudnia Ministerstwo Energii i Ropy Naftowej zatwierdziło plany rozwoju złóż Eldfisk i Oseberg. Szacowane zasoby pierwszego z nich wynoszą 10,8 mln standardowych metrów sześciennych ekwiwalentu ropy naftowej. Są co najmniej trzykrotnie większe od ostatniego znaleziska na Morzu Norweskim, dokonanego przez Neptun Energy. Planowana inwestycja w projekt ma rozpocząć się w połowie 2024 roku. Pochłonie 10,2 mld NOK.
Na zdjęciu: infrastruktura wydobywcza złoża Oseberg.

Na zdjęciu: infrastruktura wydobywcza złoża Oseberg.Fot. Harald Pettersen/materiały prasowe Equinor

10 miliardów NOK kosztować będzie również modernizacja infrastruktury przy złożu Oseberg. Działania rządu, Equinora i partnerów mają przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Umożliwią zwiększenie wydobycia o 54 procent.

– Będziemy rozwijać przemysł i pozostaniemy stabilnym dostawcą ropy i gazu do Europy. Zwiększenie wydobycia z istniejącej infrastruktury jest absolutnie kluczowym krokiem, aby tak się stało. Jednocześnie nadal będziemy poszukiwać nowych złóż – podsumował plany Norwegii minister energii Terje Aasland.

Źródła: Ministerstwo Energii i Ropy Naftowej, Equinor, Neptun Energy, E24
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok