Biznes i gospodarka

Nowe sankcje na Rosję i wieści z Arabii Saudyjskiej: cena ropy coraz bardziej niestabilna

Emil Bogumił

03 czerwca 2022 10:04

Udostępnij
na Facebooku
Nowe sankcje na Rosję i wieści z Arabii Saudyjskiej: cena ropy coraz bardziej niestabilna

Wysokie ceny ropy naftowej działają na korzyść Equinora i budżetu Norwegii. Fot. Jan Arne Wold/Øyvind Gravås, Equinor

Embargo na część rosyjskiej ropy i nowe postanowienia OPEC+ od kilku dni kształtują międzynarodowy rynek surowców. Na przełomie maja i czerwca analitycy obserwować mogą duże wahania ceny ropy brent. Cena za baryłkę w ciągu dwóch dni sięgała 100 koron norweskich.
W ostatnim tygodniu najwyższą cenę za baryłkę ropy brent płacono 31 maja. Jednostka surowca kosztowała średnio 123,78 USD (1162,56 NOK). 2 czerwca kwota spadła do 113,16 USD (1062,81 NOK). Na przełomie maja i czerwca, podobnie jak w poprzednich miesiącach, największy wpływ na ceny surowców miała sytuacja w Ukrainie. – Rozmawiamy coraz częściej, jako społeczność międzynarodowa, aby odciąć się od rosyjskiej ropy. Dodatkowo wiadomo, że rynek ropy reaguje na to zwyżkami cenowymi i ropa już kosztuje prawie 120 dolarów – tłumaczył 30 maja Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.

Wahania cen trwają

Spadek cen ropy rozpoczął się po ogłoszeniu komunikatu Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Państwa zrzeszone poinformowały, że od lipca zwiększą produkcję surowca o 648 tys. baryłek dziennie. Kolejny wzrost planowany jest w sierpniu. Wzmocnienie produkcji możliwe jest dzięki zgodzie udzielonej przez Arabię Saudyjską. Władze państwa ogłosiły, że są gotowe zapełnić rynkową lukę, która wynika ze spadku ilości ropy, którą eksportuje Rosja.
W skład OPEC wchodzi 13 państw członkowskich z Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Do organizacji nie należą m.in. Stany Zjednoczone, Rosja i Norwegia.

W skład OPEC wchodzi 13 państw członkowskich z Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Do organizacji nie należą m.in. Stany Zjednoczone, Rosja i Norwegia. CC0

Spadek cen ropy zahamowała decyzja ambasadorów państw członkowskich UE, którzy 2 czerwca przyjęli w Brukseli szósty pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę. W skład restrykcji wszedł m.in. zakaz sprowadzania ropy naftowej z Rosji przy użyciu tankowców. Odpowiada to 70 proc. surowca importowanego ze wschodu do państw Unii Europejskiej. Regulacje wejdą w życie w ciągu pół roku.
Z sankcji wyłączony jest rurociąg „Przyjaźń”. To warunek zgody na przyjęcie sankcji, który wystosowały władze Węgier.

Z sankcji wyłączony jest rurociąg „Przyjaźń”. To warunek zgody na przyjęcie sankcji, który wystosowały władze Węgier. CC0

3 czerwca, dzień po ogłoszeniu decyzji OPEC i państw UE, cena ropy brent wciąż wahała się. Za baryłkę płacono od 116,40 USD do 118,18 USD. Surowiec był o około 64 proc. droższy niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Źródło: E24, TVN24, OPEC, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok