Biznes i gospodarka

Rekordowe poparcie dla przemysłu naftowego i gazowego. Norwegowie reagują na kryzys

Emil Bogumił

31 maja 2022 18:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Rekordowe poparcie dla przemysłu naftowego i gazowego. Norwegowie reagują na kryzys

Od 24 lutego, czyli momentu agresji Rosji na Ukrainę, średnia cena ropy brent utrzymuje się na poziomie powyżej 100 USD za baryłkę stock.adobe.com/standardowa/TONTOXIN

Coraz więcej Norwegów wskazuje, że kraj fiordów musi utrzymywać w możliwie najlepszym stanie przemysł wydobywczy. Analitycy tłumaczą duży skok poparcia reakcją na kryzys energetyczny oraz wojnę w Ukrainie.
78 proc. ankietowanych stwierdziło, że to ważne, by Norwegia utrzymywała krajowy przemysł naftowy i gazowy, wynika z badania Kantar TNS zleconego przez organizację branżową Norweskie Stowarzyszenie Ropy Naftowej i Gazu (Norsk olje og gass). To najwyższy wynik w historii badania opinii publicznej w kraju fiordów. W ciągu dwóch lat poparcie wzrosło o 9 punktów procentowych:
  • 2020 – 69 proc.
  • 2021 – 71 proc.

Wyniki sondażu przedstawił Nettavisen. Jak informuje redakcja, 15 proc. Norwegów uznało, że przemysł wydobywczy nie powinien być dalej wspierany przez państwo. Najwyższy odsetek popierających zauważalny jest na południu i zachodzie kraju (83 proc.). Najniższy wskaźnik odnotowano w Oslo (66 proc.). W całym kraju najsłabsze poparcie wykazują osoby w wieku 30-44 lata (73 proc.). Wśród młodszej kategorii wiekowej (poniżej 30 roku życia), przemysł naftowy i gazowy cieszy się popularnością wśród 77 proc. badanych.

Wojna i kryzys działają na korzyść ropy

Ropa naftowa i gaz ziemny to główne tematy ekonomistów analizowane jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Zyskały na popularności w dobie pandemii koronawirusa oraz w trakcie kryzysu energetycznego. Obecna sytuacja na rynku jest przychylna Norwegii. Wysokie ceny sprzyjają większym zyskom z tytułu sprzedaży surowców za granicę. Jak wskazywały lutowe szacunki, kraj fiordów może zarobić na eksporcie do 825 mld NOK w 2022 roku.
W I kwartale 2022 roku do Funduszu Naftowego wpłynęło 141 mld NOK z tytułu sprzedaży gazu i ropy. Jeśli wysoki poziom wpłat utrzyma się, Oljefondet odnotuje rekord zysków.

W I kwartale 2022 roku do Funduszu Naftowego wpłynęło 141 mld NOK z tytułu sprzedaży gazu i ropy. Jeśli wysoki poziom wpłat utrzyma się, Oljefondet odnotuje rekord zysków. Źródło: Fot. materiały prasowe Equinor

Od 24 lutego, czyli momentu agresji Rosji na Ukrainę, średnia cena ropy brent utrzymuje się na poziomie powyżej 100 USD za baryłkę. Niższe kwoty zaobserwowano 16 marca (97,96 USD) 11 kwietnia (98,03 USD) oraz 25 kwietnia (99,8 USD). Kupujący płacili najwięcej 7 marca, kiedy średnia cena jednej baryłki wyniosła 124,36 dolarów. Od początku 2022 roku surowiec podrożał o około 28 procent.


Źródło: Nettavisen, E24, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jan kaczmarek

01-06-2022 14:55

Morawiecki to ma dość swojej banksterskiej kasy.
Tylko ma "coś z głową", chyba schizę i "zryty beret", codziennie musi kłamać.
Typowy hipokryta...nie, przepraszam, zawodowy hipokryta.

Jest możliwość to trzeba czepać kasę i nie patrzeć na innych.
Morawiecki niech się w dupe pocałuje!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok