Biznes i gospodarka

Nowe poszukiwania albo koniec zysków. Nowy raport o surowcach nie pozostawia złudzeń

Emil Bogumił

22 sierpnia 2024 10:26

Udostępnij
na Facebooku
2
Nowe poszukiwania albo koniec zysków. Nowy raport o surowcach nie pozostawia złudzeń

Urzędnicy przekonują, że kolejne poszukiwania są jedyną drogą. Fot. Øyvind Hagen, materiały prasowe Equinor

Norweski Urząd ds. Szelfu Kontynentalnego (Sokkeldirektoratet) opublikował raport dotyczący przyszłości norweskich surowców. Wynika z niego, że kraj fiordów musi jak najszybciej rozpocząć poszukiwanie nowych złóż. W przeciwnym razie od 2050 roku niemożliwe będzie czerpanie zysków z wydobycia ropy naftowej i gazu.
– Norwegia może zrezygnować z kwoty, która równa jest obecnej wartości Państwowego Funduszu Naftowego [18 314 824 392 171 NOK - red.] – czytamy w raporcie opublikowanym 21 sierpnia. Urząd ds. Szelfu Kontynentalnego opublikował trzy scenariusze przyszłości wydobycia. Wynika z niego, że różnica zysku pomiędzy najbardziej pozytywnym a negatywnym sięgać może środków zawartych w Oljefondet. Prognozy wskazują, że bez względu na najbliższe działania, produkcja całkowita na norweskim szelfie kontynentalnym spadnie po 2025 roku.

Wszystkie trzy scenariusze zakładają, że wydobycie w latach 2025-2050 spadnie. Ostateczna strata ma zależeć od rozwoju technologicznego oraz tempa nowych odkryć. Ostatni czynnik jest także szczególnie ważny dla następnych działań, czyli funkcjonowania produkcji po 2050 roku.

Scenariusze ujawniają rażące różnice w wartości oraz przyszłych dochodach rządowych z działalności naftowej. Obliczenia Urzędu ds. Szelfu Kontynentalnego pokazują różnicę w przepływie netto gotówki wynoszącą około 15 tys. mld NOK między scenariuszami wysokim i niskim~ Urząd ds. Szelfu Kontynentalnego.

Niezbędne nowe poszukiwania

Urzędnicy zaznaczają, że tylko inteligentne i solidne inwestycje w branżę naftową. Kluczowe ma być poszukiwanie nowych złóż ropy naftowej i gazu. Równie ważny ma być rozwój nowych gałęzi – wydobycie minerałów z dna morskiego, magazynowanie dwutlenku węgla pod dnem morskim oraz morska energetyka wiatrowa. Urząd ds. Szelfu Kontynentalnego przyznaje jednak, że wciąż nie wiadomo, czy nowe sektory okażą się dochodowe.
Zaniechanie nowych odkryć ma doprowadzić do powolnego rozpadu sektora naftowego.

Zaniechanie nowych odkryć ma doprowadzić do powolnego rozpadu sektora naftowego.Fot. materiały prasowe Equinor

W podsumowaniu urzędnicy zwracają uwagę, że najbardziej opłacalną obecnie działalnością jest poszukiwanie nowych złóż. Przyznają, że nowe złoże mogą wzbogacić Norwegię o kolejne dwa tys. mld NOK.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Z Norwegii

25-08-2024 22:20

Przecież podobno odkryli nowe złoża ? Inna sprawa, czy w ogóle surowce kopalne będzie ktoś chciał kupić za kilkanaście lat. I wtedy Norwegia mocno zbiednieje.

Cezary N

24-08-2024 19:12

Zielony ład dla szaraków, a wydobycie, sprzedaż i spalanie ropy i gazu nie niszczy środowiska.
Bo zyski trafiają na konta wybrańców.
"Nic nie będziesz miał i będziesz szczęśliwy"! ️
Auta elektryczne i chleb z robaków, o to co nas czeka!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok