Biznes i gospodarka
Norweska gmina chce wybudować elektrownię atomową. Ruszyły pierwsze prace
1

Ilustracja przedstawiająca elektrownię jądrową zdolną do produkcji 2,5 TWh rocznie, opracowana przez GE-Hitachi Nuclear materiały prasowe Østfold Energi
Gmina Halden rozpoczęła prace umożliwiające stworzenie elektrowni jądrowej we wschodniej Norwegii. W działania zaangażowały się regionalne przedsiębiorstwa energetyczne. Nowa placówka miałaby opierać się na pracy małych reaktorów modułowych (SMK).
Halden zostało 20-procentowym udziałowcem w spółce Halden Kjernekraft AS. Po 40 proc. akcji posiadają Norsk Kjernekraft i Østfold Energi. Nowy podmiot zbada możliwości wytwarzania prądu z wykorzystaniem energii jądrowej. Początkowo firma przeprowadzi konsultacje i ankiety na podstawie których podejmie decyzję o kolejnych krokach. – Cieszymy się z pozytywnej decyzji Halden. Chcemy przede wszystkim rozpocząć badania i zdobyć więcej wiedzy. Nie będzie to alternatywa dla odnawialnych źródeł energii, ale w dłuższej perspektywie może stanowić ich uzupełnienie – skomentował Martin Vatne, dyrektor ds. strategii i rozwoju biznesu w Østfold Energi.
Z inicjatywą wyszła gmina Halden. W miejscowości od ponad 60 lat prowadzone są badania przy wykorzystaniu reaktora badawczego IFE. Rada miasta podjęła decyzję o przystąpieniu do spółki 9 listopada.
Z inicjatywą wyszła gmina Halden. W miejscowości od ponad 60 lat prowadzone są badania przy wykorzystaniu reaktora badawczego IFE. Rada miasta podjęła decyzję o przystąpieniu do spółki 9 listopada.
W tle niedobór energii
Udziałowcy Halden Kjernekraft AS zwrócili uwagę, że do działania zmobilizował ich niedobór energii występujący w Oslo oraz regionach Akershus i Østfold. Według ich obliczeń, deficyt wynosi już 16 TWh. Sieć energetyczna zamknięta jest także dla nowych przedsięwzięć. Jak poinformował krajowy operator Statnett, sytuacja zmieni się najwcześniej w 2035 roku. – Nadszedł czas, aby zbadać, czy małe reaktory modułowe (SMR) mogą stanowić część rozwiązania problemu niedoboru energii w Østfold. Musimy zbadać wszystkie możliwości i nie bać się nowych rozwiązań – skomentował Roar Vevelstad administrujący gminą Halden.

Pomysł powstania elektrowni jądrowej pojawił się także w Troms og Finnmark.Fot. wikimedia.org - Alexey Danichev - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Dotychczasowy badawczy reaktor w Halden był używany do badań bezpieczeństwa materiałów, spalania i zachowania się paliwa w długotrwałych warunkach pracy. W ramach projektu współpracowały organizacje z 19 krajów. Funkcjonował w latach 1958-2016.
Źródła: Østfold Energi, MojaNorwegia.pl
Źródła: Østfold Energi, MojaNorwegia.pl

Reklama
To może Cię zainteresować
1