• Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Biznes i gospodarka

Norwegowie napędzają handel... w Szwecji. Paragony opiewają na nawet 25 000 koron

Emil Bogumił

19 lipca 2025 12:03

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegowie napędzają handel... w Szwecji. Paragony opiewają na nawet 25 000 koron

Zakupy przygraniczne są bardziej opłacalne przez wzgląd na niższe koszty artykułów spożywczych w Szwecji. Fot. materiały prasowe CH Strömstad (zdjęcie poglądowe)

Mięso mielone, Pepsi Max i soki Capri to tylko niektóre z produktów, po które Norwegowie tłumnie ruszają do Szwecji. Przygraniczne centrum handlowe Nordby każdego roku odwiedza ponad dwa miliony klientów, z czego większość stanowią obywatele Norwegii. Popularność tzw. harryhandel nie słabnie, a najchętniej wybierane towary jasno pokazują, co najbardziej się opłaca. Zakupy za granicą stały się dla wielu Norwegów elementem codziennej strategii oszczędzania.
Nordby Shoppingcenter, zlokalizowane przy Svinesund, stale przyciąga norweskich klientów – około 80 proc. wszystkich odwiedzających sklep Maximat to Norwegowie. Przez cały rok obsługują oni około 2,4 mln klientów rocznie, ale szczyty odwiedzin i sprzedaży mają miejsce latem i w deszczowe dni, kiedy sprzedaż może niemal się podwoić.

Kierownik Maximat, Ole Jørgen Lund, wskazuje w rozmowie z norweskimi mediami, że najchętniej kupowanymi produktami są: mięso mielone, mrożone filety z kurczaka, ser żółty, Capri-Sonne i Pepsi Max – ta ostatnia jako numer jeden w rankingu popularności.

Alkohol i mięso lepiej kupować za granicą

Średnia wielkość koszyka zakupowego wynosi od 2000 do 2500 NOK, choć zdarzają się zakupy opiewające na nawet 25 tys. NOK. W sklepach typu Systembolaget w Strømstad, także odwiedzanych w 80 proc. przez Norwegów, na pierwszym miejscu sprzedaży znajduje się piwo i cydr – głównie jasne lager.

Popularność wyjazdów nasila się szczególnie w okresie letnim, gdy podróże do Szwecji stają się niemal rutyną, zwłaszcza w trakcie weekendów i wakacji. Zakupy alkoholu w szwedzkich sklepach objętych monopolem są często uzupełnieniem wizyty w centrach handlowych.
Harryhandel cieszy się niesłabnącą popularnością.

Harryhandel cieszy się niesłabnącą popularnością.Fot. Canva (zdjęcie poglądowe)

Norwegowie wybierają się na „harryhandel” głównie z powodów ekonomicznych – podyktowanych niższymi cenami żywności i napojów w Szwecji. Dotyczy to szczególnie produktów mięsnych oraz alkoholu i napojów gazowanych. W Maximat na Nordby największym powodzeniem cieszą się produkty takie jak kapsułki z serami, mięso mielone, Pepsi Max oraz Capri-Sonne. Dla wielu Norwegów tego typu zakupy stanowią sposób na znaczne oszczędności, zwłaszcza przy większych ilościach produktów.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


J M

4 godziny temu

Koniec NORWESKIEGO RAJU - Coraz gorzej w NORWEGII

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok