Biznes i gospodarka

Norwegia wycofuje program związany z ropą: „Stawiamy na bardziej ekologiczne projekty”

Emil Bogumił

21 września 2021 18:05

Udostępnij
na Facebooku

To kolejny krok polegający na zielonej zmianie w Norwegii. Fot. materiały prasowe Equinor, Øyvind Gravås&Even Kleppa

Rada Ministrów postanowiła zakończyć program Ropa na rzecz rozwoju (OFU). Projekt zostanie wycofany do 2024 roku. Jego miejsce mają zająć inicjatywy sprzyjające ekologii.
Reklama
– Ropa na rzecz rozwoju od 16 lat była ważnym programem pomocy rozwojowej w wielu krajach. Teraz świat potrzebuje zmian i większego finansowania projektów klimatycznych. Dlatego wycofamy OFU do 2024 roku i nadamy priorytet funduszom sprzyjającym bardziej ekologicznym przedsięwzięciom – skomentował decyzję rządu Dag-Inge Ulstein, minister ds. pomocy rozwojowej.
 
Program Ropa na rzecz rozwoju powstał w 2005 roku. Za jego pośrednictwem Norwegia wspierała system zarządzania zasobami ropy naftowej w państwach współpracujących. W projekcie wzięło udział ponad 30 krajów. Rząd kraju fiordów wydał na ich zapotrzebowanie trzy miliardy koron norweskich. Podstawowym celem przedsięwzięcia była długotrwała walka z ubóstwem poprzez rozsądne zarządzanie złożami ropy naftowej.

Norwegia nie kończy międzynarodowej pomocy

Jak informuje w rządowym komunikacie minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Søreide, Norwegia chce utrzymać stosunki z dotychczasowymi krajami partnerskimi. Pomoc rozwojowa ma być przekazywana za pośrednictwem m.in. ekologicznych programów. Pojawiły się pierwsze propozycje, wskazujące, że środki z OFU zasilą m.in. projekt Morze na rzecz rozwoju. Wspiera on państwa w zakresie zarządzania zasobami morskimi. Jego celem jest pokazanie, jak akwen może przyczynić się do wzrostu gospodarczego. Kolejnym przedsięwzięciem są Podatki na rzecz rozwoju. Odpowiada za m.in. wskazanie możliwości, które pozwolą uszczelnić system podatkowy krajów partnerskich.
Pomoc rozwojowa Norwegii przekazywana jest przy współpracy z ONZ. Krajami partnerskimi są przede wszystkim państwa położona w Afryce.

Pomoc rozwojowa Norwegii przekazywana jest przy współpracy z ONZ. Krajami partnerskimi są przede wszystkim państwa położona w Afryce. Fot. pixabay.com/ CC0 Creative Commons

Za wszystkie projekty realizowane poza granicami Norwegii odpowiedzialne są instytucje wyspecjalizowane Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Najważniejszą z nich jest Urząd ds. Współpracy Rozwojowej (Norad). Pierwsze przedsięwzięcia kraju fiordów związane ze wsparciem biedniejszych państw obserwowano w latach 50. XX wieku. Norweski rząd podpisał wówczas umowę z Indiami. Od tamtej pory większość projektów realizowana jest za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz innych instytucji międzynarodowych.

Norweska pomoc dotarła w ostatnich latach m.in. do Mozambiku, Tanzanii, Ghany oraz Zambii. Jak informuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, jedna korona zainwestowana we wsparcie podatkowe przynosi państwom współpracującym od 50 do 100 NOK zysku.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram