Biznes i gospodarka

Norwegia nie do końca eko: Fundusz Naftowy zainwestował majątek w przemysł węglowy

Emil Bogumił

24 kwietnia 2024 10:09

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia nie do końca eko: Fundusz Naftowy zainwestował majątek w przemysł węglowy

Działania Oljefondet stoją w sprzeczności z m.in. zapisami Porozumienia Paryskiego zawartego w 2015 roku. Fot. Canva (zdjęcie poglądowe)

Menedżerowie Funduszu Naftowego inwestują w przemysł węglowy, wbrew celom klimatycznym Norwegii. Ustalenia przekazało Nordyckie Centrum Zrównoważonych Finansów (Nordisk Senter for Bærekraftig Finans). Część ekspertów oraz polityków domaga się wykluczenia tego typu spółek z portfela Oljefondet.
Z analizy wynika, że inwestycje w przemysł węglowy odpowiadają za ponad 1,00 proc. wartości Funduszu Naftowego. Odpowiada to 189 mld NOK. W portfelu Oljefondet znalazło się 97 spółek wykorzystujący węgiel energetyczny lub węgiel hutniczy. Nordyckie Centrum Zrównoważonych Finansów proponuje, by wykluczyć je z pakietu akcji, którym dysponują menedżerowie Państwowego Funduszu Emerytalnego.

Uważają, że obecna sytuacja stoi w sprzeczności do celów klimatycznych kraju fiordów. – To niedopuszczalne, że oszczędności Norwegów są nadal mocno inwestowane w jedną z najważniejszych przyczyn kryzysu klimatycznego – skomentował na łamach Børsen Diego Alexander Foss, przedstawiciel centrum.

Spółki węglowe nie dla Oljefondet?

Badacze twierdzą, że co najmniej 47 spółek węglowych działa w sprzeczności z celami klimatycznymi Norwegii. Do uporządkowania sytuacji wzywają Storting. Zajęcie się sprawą zapowiedzieli już deputowani Socjalistycznej Lewicy (SV). – Myślę, że to pokazuje, że intencja Stortingu i to, co sobie wmawialiśmy, że fundusz został wycofany z węgla, są niesłuszne – skomentowała Kari Elisabeth Kaski, przedstawicielka partii. Nordyckie Centrum Zrównoważonych Finansów rekomenduje Stortingowi obniżenie progu udziału węgla w produkcji i przychodach z węgla z 30 do 10 proc. dla spółek, w które inwestuje Fundusz Naftowy.
Oljefondet jest zarządzany przez ekonomistów Norges Bank.

Oljefondet jest zarządzany przez ekonomistów Norges Bank.Źródło: Fot. materiały prasowe Norges Bank

Oljefondet wyceniany jest na około 17,4 bln NOK. Na rzecz funduszu działa niski kurs korony norweskiej oraz wysokie ceny surowców energetycznych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Myśliwy

24-04-2024 21:14

Eko szaleńcy 1% inwestycji w przemysł węglowy i zdolni są zabić

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok