Biznes i gospodarka

Norwegia mierzy się z rekordową inflacją bazową. Stopy procentowe mogą przekroczyć kolejną barierę

Emil Bogumił

11 lipca 2023 10:16

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia mierzy się z rekordową inflacją bazową. Stopy procentowe mogą przekroczyć kolejną barierę

Kolejny wzrost stóp procentowych oznacza dodatkowe wydatki dla kredytobiorców. Fot. stock.adobe.com/standardowa/Skórzewiak

Inflacja bazowa wzrosła do poziomu siedmiu procent, poinformowało Centralne Biuro Statystyczne (SSB). Czerwcowe statystyki wskazują na rekordowy poziom wskaźnika utrzymujący się drugi miesiąc z rzędu. Dane są wykorzystywane przez Norges Bank podczas ustalania ewentualnego wzrostu stóp procentowych.
Inflacja bazowa wzrosła z poziomu 6,7 proc. w maju do 7,0 proc. w czerwcu. Od klasycznych wskazań CPI, wykazuje wzrost lub spadek cen skorygowany o zmiany podatkowe oraz koszty energii. Takiego wzrostu nie spodziewali się analitycy Norges Bank, jak i analitycy zewnętrzni. – Inflacja bazowa jest zdecydowanie wyższa niż zakładaliśmy. To zaskakujące. Takie liczby wskazują na konieczność podniesienia stóp procentowych – skomentowała Kjersti Haugland, główna ekonomistka w DNB Markets.

Za szalejącą inflację w Norwegii odpowiadają przede wszystkim ceny żywności i napoi bezalkoholowych, które w ciągu roku podrożały o 13,7 proc. Wśród tej grupy produktów, przez wzgląd na niski kurs korony, najbardziej wzrosły ceny importowanych produktów rolnych.

Szykuje się kolejny skok stóp procentowych?

Inflacja bazowa jest wykorzystywana przez Norges Bank do określania celów krajowej polityki pieniężnej. Ekonomiści wskazują, że rekordowo wysoki wskaźnik przyczyni się do co podniesienia stóp procentowych w sierpniu i we wrześniu. 22 czerwca norweski bank centralny ogłosił podniesienie stóp procentowych o 0,5 pp., ustalając główną stopę procentową na poziomie 3,75 proc. Już w lipcu wskaźnik przekroczy najprawdopodobniej barierę 4,00 proc.
Obecny poziom stóp procentowych w Norwegii jest najwyższy od 2008 roku

Obecny poziom stóp procentowych w Norwegii jest najwyższy od 2008 rokuFot. Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Od stycznia do czerwca 2023 roku inflacja bazowa w Norwegii wzrosła z poziomu 6,4 do 7,0 proc. Biorąc pod uwagę jedynie wskaźnik CPI, nastąpiła poprawa – z 7,0 do 6,4 proc. Celem Norges Bank jest utrzymywanie stabilnego wzrostu cen o średnio 2,0 proc. rocznie.

Źródła: SSB, E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


A G

11-07-2023 11:24

Analitycy nie spodziewali się. Gówna a nie analitycy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok