Ceny żywności od kilku miesięcy napędzają inflację w Norwegii.
Fot. Pixabay (zdjęcie poglądowe)
Inflacja w Norwegii wyniosła 6,4 procent, wynika z czerwcowych analiz Centralnego Biura Statystycznego (SSB). Głównym powodem wzrostu cen okazała się wartość artykułów spożywczych.
Od maja do czerwca 2023 roku produkty na sklepowych półkach podrożały o 2,5 proc. W skali roku wzrost cen wyniósł 13,7 proc. – To niezwykłe, że ceny żywności tak bardzo wzrosły w czerwcu. Oznacza to, że dwunastomiesięczna dynamika cen żywności wzrosła w czerwcu z wysokiego już poziomu w maju – skomentował badacz SSB Espen Kristiansen. Analizy wskazują, że ceny podrożały przez wzgląd na niski kurs korony norweskiej. Ten negatywnie wpłynął na koszt importowanych produktów. – Ceny importowanych produktów rolnych wzrosły w ostatnim miesiącu wyraźnie bardziej niż norweskich towarów – dodaje Kristiansen.
Cena norweskich produktów rolnych wzrosła o 1,6 proc. Z kolei importowanych o 6,5 proc.Fot. Pixabay (zdjęcie poglądowe)
Kolejny błąd Norges Bank?
Ekonomiści zwracają uwagę, że częściową odpowiedzialność za zaistniałą sytuację ponosi Norges Bank. Centralna instytucja finansowa Norwegii miała negatywnie wpływać na rynek wewnętrzny przez wzgląd na błędne prognozy inflacyjne. – Norges Bank mylił się przez półtora roku z rzędu – skomentował na łamach Borsen Kyrre M. Knudsen, główny ekonomista w SpareBank 1 SR-Bank.
Techniczna Komisja Obliczeniowa ds. Rozliczeń Dochodów (TBU) przypuszczała, że inflacja w drugim kwartale 2023 roku wyniesie 5,9 proc. W rzeczywistości średnia kwartalna wyniosła 6,5 proc.
Pierwsze powody do zadowolenia?
Choć kurs korony norweskiej wciąż znajduje się poniżej oczekiwań Norges Banku i norweskich ekonomistów, kształtujący politykę pieniężną mogą mieć pierwsze powody do zadowolenia. Od wyjątkowej słabości norweskiego pieniądza – 30 maja za jednego dolara płacono 11,18 NOK – waluta wzmocniła się. 10 lipca rano kurs prezentował się średnio 1,00 USD – 10,61 NOK. W ciągu miesiąca korona norweska 1,38 proc. względem dolara amerykańskiego, z kolei w ciągu tygodnia – 1,21 proc. Jeśli wartość norweskiej waluty miałaby być porównywalna z sytuacją w sezonie letnim 2022 roku, pieniądz kraju fiordów musiałby podrożeć o około 5,20 proc.
W ciągu ostatniego miesiąca korona norweska nieznacznie wzmocniła się także wobec złotego. 10 lipca rano za 1,00 PLN płacono średnio 2,59 NOK. To 1,81 proc. mniej niż tydzień wcześniej oraz 0,41 proc. mniej niż analogicznego dnia w czerwcu.
Źródła: SSB, Borsen, MojaNorwegia.pl
Przeczytałeś kolejną część cyklu artykułów poświęconych koronie norweskiej. Materiały poświęcone dogłębnej analizie waluty kraju fiordów ukażą się na portalu MojaNorwegia.pl w każdy poniedziałek.
Reklama